Drukarki 3D

Wraz z rozwojem technologii addytywnej zastosowanie druku 3D stale się poszerza. Ze względu na coraz większą wydajność i rozdzielczość drukarek za ich pomocą można tworzyć coraz bardziej skomplikowane elementy. Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w budownictwie, medycynie, ortodoncji, stomatologii, architekturze oraz w wielu innych branżach. Drukarki 3D znalazły zastosowanie również w przydomowych warsztatach, w których majsterkowicze projektują i tworzą m.in. obudowy, elementy ozdobne czy figurki do gier planszowych. W którą stronę zmierza druk przestrzenny i jak może przyczynić się do rozwoju różnych gałęzi przemysłu?

Druk 3D – podstawowe informacje

Zdecydowana większość drukarek 3D przeznaczonych do użytku domowego opiera swoje działanie o technologię FDM nazywaną niekiedy FFM. Do poprawnego działania urządzenia niezbędny jest termoplastyczny materiał, czyli filament. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów filamentów, które różnią się od siebie m.in. właściwościami i wytrzymałością. Materiał przechodzi przez cewkę oraz rozgrzaną głowicę, której ruchy kontroluje komputer. Prędkość nakładania kolejnych warstw można regulować, a w razie potrzeby całkowicie zatrzymać głowicę. Czym charakteryzuje się technologia FDM?

  • Obecnie drukarki 3D oferują wysoką rozdzielczość wydruku, dzięki której można tworzyć różnorodne elementy o nieregularnych kształtach.
  • Kolejną zaletą opisywanej technologii jest wysoka powtarzalność, która gwarantuje drukowanie takich samych elementów nawet w przypadku dużego nakładu.
  • To, co jest szczególnie istotne dla domowego wykorzystania druku przestrzennego, to stosunkowo niska cena filamentów. Bez względu na to, jaki rodzaj materiału będzie używany i jaką średnicą będzie się wyróżniał, jego cena jest przystępna, dlatego zachęca do tworzenia coraz to nowszych projektów.
  • Kolejną, bardzo ważną kwestią jest maksymalne wykorzystanie filamentu. Oprócz wydruków próbnych, które są bardzo przydatne np. do odpowiedniego ustawienia temperatury, straty materiału są praktycznie zerowe.

Druk 3D w zastosowaniu domowym może być wykorzystywany również do tworzenia różnego rodzaju uchwytów odpornych np. na warunki atmosferyczne i wilgoć. Możliwość indywidualnego dopasowania drukowanych elementów do potrzeb użytkowników sprawia, że drukarki 3D od kilku lat zyskują na popularności.

Druk 3D – zastosowanie w przemyśle

W przypadku profesjonalnego zastosowania druku przestrzennego wykorzystuje się bardziej zaawansowane urządzenia oraz technologie, a ponadto używa się innych materiałów. Jakie zalety ma druk 3D w profesjonalnym zastosowaniu?

  • Przede wszystkim gwarantuje ogromną oszczędność czasu. Wykonanie prototypowych części i elementów zajmuje nieporównywalnie mniej czasu niż w przypadku używania tradycyjnych metod.
  • W porównaniu do klasycznych metod wytwarzania produktów druk 3D jest znacznie tańszy, a jednocześnie oferuje tę samą jakość wykonania oraz wytrzymałość.

Wiele firm zarówno z branży motoryzacyjnej, jak i budowlanej wykorzystuje drukarki 3D, aby obniżyć koszty produkcji oraz przyspieszyć tworzenie nowych elementów. Do zastosowań profesjonalnych najczęściej wykorzystuje się technologie DMLS, SLM, DMP lub EBL, czyli wydruk 3D, do którego wykorzystywane są sproszkowane metale. Powstałe w ten sposób elementy są niezwykle wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Nic więc dziwnego, że koncerny motoryzacyjne montują w swoich samochodach elementy i części wydrukowane w drukarkach 3D.

Druk 3D w medycynie

Druk przestrzenny jest obecny w medycynie od wielu lat. Za jego pomocą można wykonać nie tylko implanty zębów oraz wypełnienia, ale również protezy kończyn. Tak jak w każdym innym przypadku największą zaletą rozwiązania tego typu jest bardzo niski koszt, a także niezwykle krótki czas potrzebny na wydrukowanie danego elementu. Kolejną zaletą druku 3D jest możliwość indywidualnego dopasowanie np. protezy do wymagań i potrzeb pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here