Planowanie i realizowanie domowego budżetu polega na kontrolowaniu własnych przychodów i wydatków. Naszym celem jest zwiększanie przychodów i obniżanie wydatków, zwłaszcza tych niepotrzebnych, bez których spokojnie możemy się obejść.

Do planowania domowego budżetu można wykorzystać specjalne aplikacje bankowe, programy komputerowe typu Word lub zwykły Notatnik. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna kartka i długopis. W ten sposób możemy szybko zapisywać, wprowadzać korekty i szybko przeglądać domowy budżet w każdym miejscu. Jak wiadomo, kartka lub mały notatnik zmieści się wszędzie. Zapisujmy wszystkie nasze przychody i wydatki z dużą dokładnością. Dzięki dokładnemu spisowi jesteśmy w stanie zauważyć wydatki, które możemy zmniejszyć lub całkowicie z nich zrezygnować. Nie musimy kupować obiadu w pracy, wystarczy przygotować wcześniej kanapki i jabłko czy banana. Dzięki tej zamianie już zaoszczędziliśmy kilkanaście złotych.

Przykładem zwiększenia przychodów jest sprzedaż zbędnych rzeczy w domu. Po co trzymać stare nieużywane aparaty cyfrowe, telefony komórkowe czy ubrania, w których już od dawna nie chodzimy. Wystawmy na sprzedaż na popularne darmowe serwisy aukcyjne. Bezużyteczny dla nas sprzęt może być dla kogoś wiele wart.

Kolejne oszczędności znajdziemy na zakupach. Pamiętajmy, aby zawsze przed wyjściem na zakupy zrobić listę rzeczy do kupienia. W przypadku spontanicznych zakupów zawsze weźmiemy coś co jest nam mało potrzebne lub praktycznie zbędne. Kupowanie bez listy i często pod wpływem impulsu zwiększa drastycznie nasze wydatki. Rożne chwyty marketingowe skłonią nas do zakupu np. nowego jogurtu o egzotycznym smaku czy zakupie kilku sztuk mleka, ponieważ jest w promocji przy zakupie pięciu sztuk. Po przeliczeniu w skali miesiąca zbędne zakupy obciążają nasz budżet w dużym stopniu. Starajmy się robić zakupy w tanich sklepach, w których często organizowane są promocje. Pamiętajmy jednak, żeby z rozwagą korzystać z obniżek. Stawiajmy sobie pytanie, czy ten produkt jest nam naprawdę potrzebny?

Do zmniejszania wydatków możemy często korzystać z negocjacji. Dotyczy to głównie produktów sprzedawanych na bazarach oraz produktów wyższej kategorii takich jak lodówki, pralki i telewizory czy meble. Nie bójmy się pytać o zniżki w wielkich sieciowych sklepach. Często możemy wylicytować kilkadziesiąt złotych obniżki.

Jest wiele sposobów na zmniejszanie wydatków i podnoszenie przychodów. Zostały tu omówione te najłatwiejsze i najszybsze. Podstawowa zasada to pamiętać zawsze o stanie domowego budżetu i podejmować decyzję przemyślane i rozważne.

e-kredytowanie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here