Jaki klej do plastiku wybrać – co je różnicuje?

0
1533

Klejenie tworzyw sztucznych to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces. Na rynku znajdziemy wiele preparatów – od popularnych klejów typu Kropelka czy Superglue, po przemysłowe kleje do plastiku, które dedykowane są najczęściej do konkretnych rodzajów tworzyw sztucznych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się właśnie tematyką klejenia – podpowiemy, jaki klej wybrać do konkretnego rodzaju tworzywa oraz skąd pozyskać preparaty, które nie są dostępne w zwyczajnym sklepie na rogu.

Jaki klej do konkretnego rodzaju tworzywa?

To, który klej do plastiku wybierzemy, musi być uzależnione od formy klejenia. Zapewne innym klejem naprawimy zabawkę dla dziecka z plastiku, a innym uszczelnimy zawór silnikowy w skomplikowanej maszynie przemysłowej. Znaczenie ma również środowisko, w jakim znajdują się klejone elementy. Istnieją kleje odporne na niskie i wysokie temperatury, wodoodporne, a nawet takie, które posiadają podwyższony standard odporności na płomienie. Jak widzimy tematyka klejów do plastiku to bardzo zróżnicowana materia. Oczywiście na rynku znajdzie się wiele uniwersalnych klejów, którymi można scalać również drewno, szkło, metal itd., jednak jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi realizacjami lub po prostu chcielibyśmy, aby łączenie było mocniejsze i odporne na losowe zdarzenia, warto wybrać ten dopasowany. Jeśli chodzi o klej do plastiku używany w warunkach przemysłowych, to dobrze jest bardzo dokładnie zapoznać się z opisem. Aby dobrać odpowiedni preparat, trzeba również wiedzieć, z czego są wykonane poszczególne elementy. W opisie kleju do plastiku zazwyczaj znajdziemy zakres tworzyw, które można za jego pomocą kleić.

Kleje przemysłowe

Jeśli chodzi o specyfikację, którą powinien cechować się dobry klej do plastiku, to tutaj również warto zwrócić uwagę na zastosowanie. Najmocniejszy klej na świecie był w stanie utrzymać kilkutonowy wózek widłowy, jednak do zastosowań domowych zazwyczaj nie będzie nam potrzebne aż tak mocne spoiwo. Znaczenie ma również to, w jakich warunkach będzie przeprowadzane klejenie, czas przydatności do użycia kleju do plastiku (niektóre kleje po otwarciu bardzo szybko zasychają, dlatego sprzedaje się je w bardzo małych dawkach tak, aby wykorzystać całość jednorazowo). Istnieją również kleje, które oprócz spoiwa, mają za zadanie pełnić jeszcze funkcję izolacyjną. Będzie to szczególnie ważne w przypadku zbiorników, w których przetrzymuje się ciecz lub takich, w których liczy się ciśnienie. Jak zapewne się Państwo domyślają, obecnie wyróżniamy już bardzo wiele rodzajów tworzyw sztucznych, a każde z nich charakteryzuje się unikalna strukturą materiałową, to właśnie dlatego najważniejsze jest, by dobrać odpowiedni klej do plastiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here