Meble ogrodowe w stylu rustykalnym.

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszy się projektowanie ogrodów w stylu rustykalnym. Charakterystykę owego stylu można najprościej wyrazić w trzech słowach: tradycja, funkcjonalność i wygoda.

Najważniejszym czynnikiem, łączącym trzy wymienione cechy charakterystyczne jest natura. Pozbawione metalowych i szklanych elementów drewniane elementy takie jak drabiny, taczki czy koła od wozu poprzez odpowiednie ich przygotowanie odzyskują dawny blask przypominając o dawnym wiejskim świecie. Z uwagi na unikatowość stylu rustykalnego nie należy go mieszać z innymi typami projektowania ogrodów.

Meble ogrodowe.

Meble w ogrodzie typu rustykalnego rzecz jasna są wykonane w całości z drewna. Mowa tutaj przede wszystkim o topoli oraz od drewnie świerkowym i sosnowym. Wykonane z tego tworzywa ławeczki, huśtawki, krzesła oraz stoły to nieodłączne elementy w ogrodzie w stylu rustykalnym.

Dwa pierwsze elementy komponują się wyśmienicie z rosnącymi nieopodal drzewami i krzewami, stąd należy zadbać o to by także ten typ roślinności znalazł się w naszym ogrodzie. Istotne znaczenie ma ukazanie upływającego czasu, stąd mile widziane są pęknięcia na drewnie, które taki stan rzeczy symbolizują.

Dodatkowe elementy.

Równie ważne, aniżeli meble są różnego rodzaju zioła, kwiaty oraz drzewa. Najbardziej popularną formą ich zasadzania jest sadzenie ich w ceramicznych donicach lub wiadrach wiadrach stylizowanych na metalowe.

Mile widziana są tu także wiklina i rattan. W przypadku stosowania wikliny należy ustawiać wyroby wykonane z tego surowca pod zadaszeniem z uwagi na fakt braku odporności na wodę. Ogród rustykalny nie obędzie się bez serwetek (zwłaszcza haftowanych) oraz poduszek na krzesłach.

Meble ogrodowe w stylu rustykalnym.

Te ostatnie zapewniają komfort i wygodę. W idealnym ogrodzie rustykalnym powinna się także znaleźć odpowiednia zastawa stołowa. W tym przypadku pomyśleć należy o wyrobach ceramicznych.

Teren ogrodu.

W celu zachowania klimatu odpowiedniego dla stylu rustykalnego, warto przy wytyczaniu ścieżek ogrodowych wykorzystać stare cegły, bądź drewniane kłody. Dla tych, którzy cenią sobie większą estetykę można polecić usypanie ścieżek żwirem.

To właśnie te elementy dominowały w wiejskich obejściach minionych lat zanim zastąpiła ja kostka brukowa, której tutaj nie należy używać, by nie stracić naturalnego klimatu ogrodu. Jak sprawa wygląda w przypadku ogrodzenia?

Tutaj warianty są dwa: kamień i drewno. W pierwszym przypadku najważniejsze jest, by był to luźny, polny kamień. Drugi wariant daje więcej swobody w wykonaniu. Należy jednak pamiętać, by drewno zabezpieczyć impregnatem. Mowa tutaj nie tylko o ogrodzeniu, lecz także o innych elementach wykonanych z tego surowca.

Dla kogo styl rustykalny?

Styl rustykalny, choć piękny i wyjątkowy, niestety nie sprawdzi się w każdym otoczeniu. Zdecydowanie nie nadaje się on do zastosowania w dużych ośrodkach miejskich, gdzie dominują bloki mieszkalne nastawione na minimalizm. Zgoła odmiennie sytuacja wygląda na wsi lub na obrzeżach miast. Tam styl ten sprawdzi się znakomicie w otoczeniu innych domostw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here