Naczynia żaroodporne znajdziemy w prawie każdym domu – kto z nas nie lubi piec zapiekanek, soczystych mięs czy ryb lub przepysznych ciast? Pamiętajmy, że musimy wybrać odpowiednie naczynia do zapiekania dla naszych potrzeb oraz piekarnika. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Wygląd również się liczy

Obecnie zwracamy uwagę nie tylko na przygotowanie stołu, ale także wygląd samych potraw, by przyciągały wzrok – powinny być estetycznie podane, dlatego ma znaczenie jakie naczynie wybierzemy. Naczynia żaroodporne zazwyczaj wykładamy na stół wraz z potrawą znajdującą się w niej, dobrze więc, jeśli charakteryzują się odpowiednią formą, kształtem i kolorem, co doda jej odpowiedniego klimatu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Pamiętajmy, że naczynia żaroodporne muszą być nie tylko ładne i w odpowiednim kształcie, ale przede wszystkim funkcjonalne. Przeważnie naczynia te służą do zapiekania oraz przyrządzania potraw w piekarniku, musimy kupić więc te, które nie tylko są odporne na wysokie temperatury, ale również praktyczne.

Naczynia żaroodporne nie powinny mieć żadnych zakamarków, żłobień, czy ozdób, które będą wyłącznie zbierały tłuszcz albo resztki jedzenia – przy zmywaniu może się okazać, że bardzo ciężko je usunąć zwłaszcza po zapieczeniu w wysokiej temperaturze.

Inną kwestią jest to, iż wszelkie ozdoby znajdujące się na naczyniach mogą zniszczyć się pod wpływem wysokiej temperatury, co będzie wyglądać bardzo nieestetycznie w późniejszym czasie, lepiej zdecydować się na gładkie naczynia.

Co więcej, sprawdźmy czy posiadają one specjalnie wyprofilowane uchwyty, dzięki którym z łatwością wyłożymy i wyjmiemy je z piekarnika – zrezygnujmy z uchwytów plastikowych, ponieważ mogą się stopić w wysokiej temperaturze. Tego rodzaju uchwyty możemy wybrać jedynie pod warunkiem, że są zdejmowane.

Wielkość ma znaczenie

Tutaj musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Jeśli korzystamy z naczyń żaroodpornych dosyć często musimy wybrać to, które ma duże rozmiary, lub na cały zestaw, w którym znajdziemy różne kształty i rozmiary. W ten sposób bez problemu przyrządzimy zarówno zapiekankę dla całej rodziny, jak i dla dwojga w małych foremkach.
  • W przypadku, gdy naczynia żaroodporne są w naszym domu wykorzystywane sporadycznie, lepiej wybrać mniejsze i nie za wysokie naczynie, w którym przygotujemy niewielkich rozmiarów zapiekankę na 2-3 osoby, bądź upieczemy ciasto.
  • Jeśli dostosujemy rozmiar naczynia do potrawy, którą mamy zamiar przygotować możemy nawet w jednym czasie piec kilka różnych dań, ponieważ zmieścimy więcej niż jedno naczynie w piekarniku.
  • Gdy decydujemy się na cały zestaw naczyń żaroodpornych zwróćmy uwagę na to, by miały różne kształty i rozmiary, a ich przechowywanie było łatwe – można je włożyć jedno w drugie, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca.
  • Naczynia żaroodporne mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe, czy trójkątne, nie powinny mieć jednak ostrych rogów oraz kantów, zaokrąglone przestrzenie umożliwią nam łatwiejsze wyciągnięcie jedzenia.

Z czego powinno być wykonane naczynie żaroodporne?

Naczynie musi być przede wszystkim żaroodporne, co pozwala na przetrzymywanie go w piekarniku w wybranej przez nas temperaturze, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie wszystkich potraw. Na rynku dostępne są głównie naczynia szklane oraz ceramiczne – każde z nich posiada nie tylko odporność na wysokie temperatury, ale również nie zmieniają smak potraw w nich przyrządzanych.

I jeden i drugi materiał ma swoje zalety:

  • Szkło, z którego wykonuje się naczynia żaroodporne powinno być hartowane oraz bezołowiowe, dzięki temu może ono wytrzymać bardzo wysokie temperatury, nawet do 300 stopni Celsjusza. Są niezwykle uniwersalne dzięki swej przezroczystości, pasują do kuchni urządzonej w każdym stylu, idealnie sprawdzą się na dowolnie nakrytym stole. Dzięki przezroczystości widzimy też całą potrawę, co zazwyczaj wygląda bardzo apetycznie. Zaletą szklanych naczyń żaroodpornych jest również możliwość kontrolowania przebiegu pieczenia potrawy. Średniej wielkości, porządne naczynie żaroodporne wykonane ze szkła kosztuje około 40 złotych, za zestaw 4 naczyń zapłacimy około 150 złotych.
  • W przypadku naczyń ceramicznych musimy przyjrzeć się jakości porcelany, z której są wykonane. Należy wybierać jedynie te najwyższej jakości, dzięki czemu będą bezpieczne dla naszego zdrowia, a także zagwarantują nam długotrwałe użytkowanie bez pęknięć, czy zarysowań. Dobrej jakości porcelana nie tylko wytrzyma bez problemu bardzo wysokie temperatury, ale również te bardzo niskie – idealnie nadają się więc nie tylko do zapiekania, lecz także do mrożenia potraw. Naczynia ceramiczne wykonane z trwałej i estetycznej porcelany świetnie dopasują się do wnętrza naszej kuchni, a także zastawionego stołu, dzięki czemu możemy podawać jedzenie bezpośrednio z piekarnika, nie musząc przekładać porcji od razu na talerze. Naczynia ceramiczne są nieco tańsze – średniej wielkości naczynie będzie nas kosztować około 30 złotych, natomiast za komplet 3 różnych naczyń zapłacimy około 100 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here