Narkomania – czy warto ryzykować życie?

Narkomania, czyli uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która może dotknąć każdego. Nieleczona narkomania jest chorobą postępującą, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dodatkowo, jest chorobą podstępną, ponieważ uzależniony często nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Uzależnienie od narkotyków, podobnie jak alkoholizm jest niestety chorobą chroniczną, co oznacza, że nie można jej wyleczyć. Leczenie narkomanii polega więc na zatrzymaniu jej rozwoju. Kto pada ofiarą uzależnienia i jakie są jego przyczyny? W jaki sposób leczy się narkomanię?

Czym jest narkomania?

Narkomania to zespół zjawisk psychicznych lub somatycznych wynikających z działania środków odurzających na organizm. Objawia się ona między innymi, potrzebą przyjmowania, stale lub okresowo substancji odurzającej. Początkowo osoba zażywająca narkotyki, robi to w celu zmiany świadomości lub poprawy samopoczucia. Wraz z rozwojem uzależnienia, pojawia się coraz większa koncentracja życia osoby uzależnionej wokół zażywania narkotyku. Następuje u niej również wzrost tolerancji na substancję, który powoduje konieczność zażywania większych dawek dla osiągnięcia efektu. Z czasem osoba uzależniona stopniowo traci kontrolę nad zażywaniem narkotyku. Narkomania to choroba rujnująca ludzkie zdrowie. Przyczynia się jednak również do problemów związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, sprawia, że człowiek zaniedbuje swoje obowiązki oraz zaprzestaje realizacji podjętych wcześniej celów życiowych.

Przyczyny uzależnienia

Przyczyny uzależnienia od narkotyków są złożone i zależą od kilku czynników. Wśród nich znajdują się predyspozycje psychiczne oraz dziedziczne, a także wpływ środowiska, a także właściwości uzależniające samego narkotyku. Najczęściej swoje eksperymentowanie z narkotykami większość osób zaczyna w młodym wieku, nie zdając sobie sprawy z ryzyka i zagrożeń z tym związanych. Nikt, kto sięga po środki odurzające po raz pierwszy, nie podejrzewa, że stanie się ofiarą uzależnienia. Niestety, w wyniku uzależnienia w psychice osób uzależnionych następują zmiany, które zaburzają w ich świadomości rzeczywistą ocenę problemu i skalę trudności. Przeważnie właśnie to jest przyczyną, przez którą chorzy nie podejmują się leczenia. Przebieg choroby wygląda podobnie u wszystkich uzależnionych. Rozwija się i postępuje, przechodząc przez kolejne fazy, prowadząc do chronicznego zażywania oraz całkowitej destrukcji człowieka. Nieleczona narkomania prowadzi do totalnej utraty kontroli nad zażywaniem, a co za tym idzie – również nad życiem. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie narkomanii, tym większe są szanse na zatrzymanie tej choroby. Jedynie odpowiednia terapia pozwala zatrzymać postęp choroby oraz pomóc choremu w zatrzymaniu trzeźwego życia. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy uzależnienia narkotykowego:

  • Eksperymentowanie,
  • Przyjmowanie okazjonalne,
  • Nawyk,
  • Uzależnienie.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii

Narkomania może prowadzić do wielu innych chorób, zaburzeń oraz problemów emocjonalnych. Warunkiem rozwiązania tych dolegliwości jest zaprzestanie zażywania narkotyku. Kolejnym warunkiem poprawy jakości życia osoby uzależnionej jest psychoterapia uzależnienia. Najważniejszym i często najtrudniejszym momentem jest przyznanie się uzależnionego przed sobą, że jest chory oraz podjęcie decyzji o leczeniu. Najbardziej efektownym, a często jedynym miejscem, w którym możliwe jest przeprowadzenie odwyku oraz terapii jest specjalistyczny ośrodek. Długość leczenia w ośrodku jest uzależniona od stanu pacjenta. Może trwać od 8 tygodni do 2 lat.

Więcej na terapie.net.pl

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel. 18 331 72 50.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here