W dzisiejszych czasach prawdopodobnie co druga kobieta kobieta regularnie farbuje włosy. Przyczyny są rozmaite – chęć zmiany, nastoletni bunt, albo po prostu konieczność przykrycia siwych włosów. Jednak nie każda pani korzysta z usług profesjonalnego fryzjera – często ze względu na brak czasu lub ograniczone fundusze, Polki decydują farbowanie włosów w domu. Najczęściej popełnianym przez nie błędem jest rozpoczynanie nakładania farby od przodu. Wydaje nam się to wygodniejsze i intuicyjne, jednak tylko farbowanie włosów od tyłu może nam zagwarantować równomierne rozprowadzenie farby po całej powierzchni włosów. Jest to najbardziej optymalny sposób nakładania produktu koloryzującego na włosy. Pozwala ono na uwzględnienie w całym procesie odrostów, a także na dokładniejsze wchłonięcie produktu przez włosy.
Farbowanie włosów w domu nie jest wcale takie łatwe. Aby zrobić to dobrze i nie zniszczyć włosów, a dodatkowo uzyskać zachwycający efekt, potrzeba ogromnej precyzji, cierpliwości i doświadczenia. Nie tylko sam proces farbowania może być problematyczny, ale także już sam wybór odpowiedniego koloru w drogerii. Warto tutaj jednak poprosić o pomoc i radę osobę zaufaną i znającą się na rzeczy, a najlepiej profesjonalnego stylistę fryzur. Jeżeli nie jest to możliwe, pamiętajmy że czarne włosy nie przyjmą rudej ani platynowej farby, a nakładając na jasne włosy bardzo ciemny kolor możemy skończyć z zielenią na głowie. W domowym farbowaniu najbezpieczniej jest poruszać się o maksymalnie trzy tony w dół lub w górę, wówczas efekt będzie jak najbardziej pożądany.
Cały proces farbowania należy wykonywać przede wszystkim zgodnie z instrukcją umieszczoną na ulotce, która jest dołączona do wybranej przez nas farby. Powinniśmy zabezpieczyć ubranie ręcznikiem położonym na ramiona oraz ręce, używając do tego rękawiczek. Jeżeli jest taka możliwości, warto również poprosić kogoś o pomoc. Dzięki temu nasze włosy będą pofarbowane staranniej i dokładniej.
Nakładanie farby należy rozpocząć od odrostów, jednak skupiając się na tylnich partiach włosów. Ten proces ułatwi nam wcześniej zrobiony prosty przedziałek, ciągnący się od czoła aż po kark. Tylnie włosy zwykle są ciemniejsze, dlatego wymagają dłuższego czasu pokrycia produktem koloryzującym. Kiedy już tył głowy jest pokryty farbą, należy nałożyć ją na resztę powierzchni, malując ku przodowi. Po zakończonej pracy należy jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy wszystkie pasma zostały poddane działaniu kosmetyku. Czas trzymania farby na głowie liczymy od momentu zakończenia jej nakładania. Następnie włosy należy dwukrotnie umyć szamponem do włosów farbowanych, a następnie nałożyć na nie odżywkę dołączoną do naszej farby. Warto nałożyć na włosy plastikowy czepek, owinąć je ręcznikiem i potrzymać odżywkę na głowie przez około 15 minut. Ciepło wzmocni odżywcze działanie kosmetyku, pozwoli dokładnie zamknać łuski włosów, wygładzi je oraz sprawi, że kolor będzie dłużej świeży i intensywny. Odżywkę powinno się zmywać zimną wodą, co dodatkowo wygładzi naszą nową fryzurę.