Jednym z parametrów ocenianych podczas badań laboratoryjnych jest kolor moczu – co można wywnioskować na jego podstawie? Odbiegająca od normy barwa może być wynikiem zarówno groźnej choroby, jak i przyjmowania niektórych lekarstw, a nawet spożywania posiłków wzbogaconych naturalnymi i sztucznymi barwnikami.
Barwę moczu zdrowego człowieka można określić jako żółć, często również bywa ona opisywana jako słomiana. jeśli organizm jest dobrze nawodniony, mocz powinien być jasny i klarowny. Kiedy kolor robi się ciemniejszy, może być to pierwsza oznaka utraty zbyt dużej ilości wody.
A co zrobić, kiedy mocz jest pomarańczowy? Może być to efekt spożycia marchewki lub buraków. Jeśli w ostatnim czasie te warzywa nie znalazły się na talerzu, może to oznaczać, że pacjent ma problemy z woreczkiem żółciowym.
Barwa brązowa to wskazówka, że możemy mieć do czynienia ze schorzeniami wątroby, takimi jak marskość i zapalenie tego narządu. Nie należy jednak zbyt szybko panikować, ponieważ efekt taki daje również spożywanie dużej ilości produktów bogatych w beta-karoten.
Mocz czerwony, bądź brunatny pozwala podejrzewać, że znajduje się w nim krew, której obecność może być wynikiem poważnych chorób pęcherza moczowego lub nerek. Taką zmianę zabarwienia indukuje również wiele leków, w tym antyhistaminowe i przyjmowane przez pacjenta hormony płciowe. Osoby cierpiące na dnę moczanową obserwują u siebie mocz o zabarwieniu różowym.
Mocz może być również bezbarwny w wyniku spożywania zbyt dużej ilości wody. Stan ten może być dość groźny, ponieważ przewodnienie hipotoniczne wiąże się ze zbyt niskim poziomem sodu. Efekt taki wywołują również niektóre nowotwory i niedoczynność tarczycy.
Niebieski mocz może się pojawić po zjedzeniu szparagów, lub przy zapaleniu gruczołu krokowego. Możemy mieć również do czynienia z niezwykle groźną bakterią- pałeczką ropy błękitnej, lub z rzadkimi chorobami genetycznymi. Barwa czarna to zwykle konsekwencja suplementacji żelaza, choć może oznaczać również obecność w organizmie groźnego nowotworu.

http://bio-amore.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here