Czym różni się głód od apetytu? Jakie są skuteczne sposoby na zmniejszenie apetytu? Jakie zdrowe nawyki pozwolą jeść mniej? Jak zwalczyć pokusę na zjedzenie czegoś słodkiego? I jak suplementy z apteki na odchudzanie pozwalają zmniejszyć apetyt?

Kluczowe dla ujarzmienia swojego apetytu jest odróżnienie głodu od apetytu. Głód to stan fizjologiczny, który jest sygnałem od organizmu, że kończy mu się „paliwo” czyli zasoby energetyczne. W ten sposób domaga się dostarczenia pożywienia, które mu zapewni substancje niezbędne do dalszego funkcjonowania. Z kolei apetyt to chęć na zjedzenie czegoś i ma podłoże psychologiczne. Jedzenie pokarmów, które nie jest związane z głodem, często wynika ze stresu, z żalu i rozczarowania lub poczucia osamotnienia. Pokarmy mają kompensować niektóre braki emocjonalne. Często mamy ochotę coś zjeść pod wpływem impulsu, smakowitego zapachu z pobliskiej restauracji, towarzystwa przyjaciół przy suto zastawionym stole i jeszcze z wielu innych powodów. A dostarczanie organizmowi dodatkowych pokarmów w sytuacji, kiedy nie są mu one potrzebne do podstawowego funkcjonowania to najprostsza droga do nadwagi i otyłości. Warto zatem nauczyć się panować nad swoim apetytem lub stosować sposoby na jego zmniejszenie.

Jak zmniejszyć apetyt?

Już sama świadomość, że chęć na zjedzenie czegoś nie musi wynikać z potrzeby organizmu, a jedynie jest zachcianką, jest ważna dla utrzymania prawidłowej wagi. Dlaczego? Bo pozwala powstrzymać się od jedzenia dla towarzystwa, podjadania z nudów lub po prostu dlatego, że mamy na coś ochotę. Najważniejsze jest zahamowanie chęci podjadania i wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych. Poniżej lista sprawdzonych sposobów na walkę z niezdrowym podjadaniem. Warto także sięgnąć po wsparcie z apteki i stosować tabletki na zmniejszenie apetytu.

Hamowanie apetytu – jak oszukać chęć na „małe co nieco”?

Podstawą odchudzania i utrzymania prawidłowej masy ciała na dłużej jest zmiana nawyków żywieniowych. Wprowadzenie nawet niewielkich zmian, ale konsekwentne się ich trzymanie, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej misji. Jest wiele sprawdzonych sposób na oszukanie chęci podjadania, a konsekwentne trzymanie się tych założeń w końcu wejdzie w nawyk. Oto kilka skutecznych sposobów na zmniejszenie chęci jedzenia.

  • Gdy masz ochotę na słodycze, wówczas zamiast batoników i ciastek, miej w pogotowiu słodkie owoce. Jeśli jednak chęć na „coś słodkiego” nie pozwala ci normalnie funkcjonować, wówczas ogranicz słodkości np. do 2 kostek ulubionej czekolady dziennie. Uwaga! Jeśli jednak nawet po pewnym czasie od odstawienia słodyczy ciągle nie możesz sobie poradzić z wilczym głodem na słodkości, wówczas skonsultuj się z lekarzem, może się okazać, że ma to związek z dużymi wahaniami poziomu cukru w twoim organizmie.
  • Jeśli masz ochotę na przekąskę, wówczas sięgaj po pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (jabłka, śliwki, migdały), które szybko sycą, ale też na długo odpędzają chęć na podjadanie.
  • Unikaj żywności wysoko przetworzonej pełnej sztucznych dodatków – dostarczą jedynie pustych kalorii, a dalej będziesz odczuwać chęć na jedzenie.
  • Jedz „oczami” i powoli – układaj na talerzach małe porcje, ale w taki sposób, aby wyglądały na większe, urozmaicaj potrawy kolorystycznie i jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. W ten sposób wcześniej poczujesz się najedzony, a zjesz mniej.
  • Nakładaj odpowiednie porcje, nie dokładaj sobie, nie jedz przed telewizorem lub komputerem – wówczas mamy tendencję do jedzenia więcej niż powinniśmy.
  • Nie popijaj posiłków, dopiero po ich skończeniu. Natomiast między posiłkami pij dużo wody mineralnej lub soków warzywnych.

Wsparcie z apteki – tabletki na zmniejszenie apetytu

Suplementy hamujące apetyt (https://www.allecco.pl/filter/category,32,hamujace-apetyt) dostępne w aptekach działają na wiele sposobów: przyspieszają przemianę materii, wywołują uczucie sytości, nieco sztucznie zapełniają żołądek, a do tego oczyszczają organizm z toksyn. Najczęściej w takich preparatach można znaleźć: błonnik, ekstrakty z zielonej herbaty czy białej fasoli, kofeinę, L-karnitynę, chrom, chitozan, L-tyrozynę, kwas chlorogenowy z zielonej kawy. Warto sięgnąć także po herbaty ziołowe, takie jak: mięta pieprzowa, koper włoski, kminek czy melisa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here