5 groźnych chorób, które wyleczysz dzięki Gotu Koli

Gotu kola jest rośliną znaną jako adaptogen, czyli ma zdolność do przystosowywania organizmu człowieka do czynników stresogennych płynących z otoczenia, bądź z wnętrza organizmu. Źródłem największego stresu generowanego w naszym organizmie jest okres choroby.

Unikalny skład rośliny sprawia, że oprócz regulacji stresu wykazuje ona także inne właściwości, w tym może wspomagać leczenie niektórych chorób.

Jeśli chcesz dowiedzieć w jakich chorobach sprawdzi się stosowanie gotu koli i w jaki sposób działa zapraszam do artykułu.

  1. Choroby mózgu

Badania wykazały bezpośredni związek między spożyciem gotu koli, a wzmocnieniem zdolności poznawczych. Jest tak prawdopodobnie ze względu na jej pozytywny wpływ na układ krwionośny oraz właściwości antyoksydacyjne. Roślina pomaga w ten sposób stymulować szlaki nerwowe i eliminować wolne rodniki w mózgu. W jednym z badań, w którym dzieci z upośledzeniem umysłowym przyjmowały pół grama wyciągu z gotu koli dziennie przez rok, wykazano znaczną poprawę intelektualną. Po sześciu miesiącach nastąpił drastyczny wzrost zdolności koncentracji oraz funkcjonowania poznawczego.

W badaniach zauważono również, że gotu kola wykazuje potencjał w leczeniu chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Alzheimera czy demencja. Badania przeprowadzone w Indiach w Kasturba Medical College wykazały znaczną poprawę pamięci szczurów, którym podawano ekstrakt z gotu koli codziennie przez dwa tygodnie. Eksperci uważają, że roślina zawiera pewne kwasy, które pomagają chronić przed uszkodzeniami neuronów spowodowanymi przez wolne rodniki. Właściwość ta  może uczynić z gotu koli potencjalny lek w chorobie Alzheimera, ale potrzeba więcej badań, aby się w tym upewnić.

Blaszki amyloidowe są konsekwentnie wykrywane w mózgach pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Gotu kola ma zdolność obniżania poziomu peptydu beta amyloidu, czyli głównego składnika blaszek amyloidowych, dzięki czemu jej stosowanie może wykazać wymierne korzyści. W badaniach wykazano znaczny spadek amyloidu beta po ośmiomiesięcznym leczeniu z użyciem adaptogenu. Dane wykazywały, że gotu kola może wpływać na blaszki amyloidowe modyfikując ich zawartość w mózgach myszy, a także modulować reakcje oksydacyjne, które powiązane są ze zmianami neurodegeneracyjnymi, występującymi w chorobie Alzheimera.

  1. Cukrzyca

Jednym z wielu powikłań cukrzycy są uszkodzenia naczyń włosowatych. Mogą one spowodować spowolnienie dostarczania do tkanek niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Dochodzi zatem do dysfunkcji mikrokrążenia, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń nerwów, nerek i oczu. Uważa się, że gotu kola pomaga rozwiązać ten problem, zmniejszając lub eliminując objawy. W badaniach opublikowanych w 2001 r. przez St Mary’s Hospital i Imperial College w Londynie, podawano gotu kolę pacjentom cierpiącym na mikroangiopatię cukrzycową. Zaobserwowano znaczącą poprawę stanu u osób przyjmujących suplement w porównaniu z grupą kontrolną, której podawano placebo.

W innym eksperymencie u wolontariuszy, którzy przyjęli gotu kolę znacząco zmniejszył się obrzęk kostek i poprawił się przepływ krwi. Skłoniło to ekspertów do konkluzji, iż roślina może opóźnić lub nawet zapobiec poważnym komplikacjom.

  1. Choroba zapalna stawów

Ponieważ gotu kola jest silnym środkiem przeciwzapalnym, może również pomóc w łagodzeniu bólu stawów. Według badań, ma ona poprawić funkcję stawów i złagodzić objawy stanu zapalnego. Po przyjmowaniu aktywnego składnika gotu koli przez 21 dni, uczestnicy wykazywali zmniejszenie uszkodzenia stawów, niższy poziom cytokin prozapalnych, a także zmniejszenie stanu zapalnego. Wyniki sugerowały, że roślina może skutecznie leczyć niektóre choroby zapalne stawów.

W innym badaniu z udziałem kobiet cierpiących z powodu sklerodermii, wykazano, że gotu kola zmniejsza ból stawów i twardnienie skóry, poprawiając jednocześnie ruchomość palców.

  1. Choroby serca

Gotu kola została przebadana również pod względem korzyści dla serca. W badaniu opublikowanym 2007 r. wykazano, że obecny w roślinie związek madekasozyd korzystnie oddziałuje na serce. Madekasozyd hamuje utlenianie lipidów, zapobiega wyczerpaniu rezerw enzymy antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej i zapobiega przedwczesnej śmierci komórek serca. Eksperci twierdzą, że roślina może nawet chronić przed udarem, poprzez zapobieganie tworzeniu się skrzepów krwi. Znana jest także z zapobiegania żylakom oraz poprawy stanu naczyń krwionośnych, a także zmniejszania obrzęków stóp i kostek poprzez hamowanie wycieku płynów z żył.

Co więcej, wykazano, że gotu kola znacząco obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc „dobry” cholesterol HDL. W tym samym badaniu opublikowanym w Marcu 2009 r. szczury, które karmiono dietą uzupełnioną proszkiem z gotu koli, miały znacznie niższy poziom cholesterolu LDL i wyższy poziom cholesterolu HDL, w porównaniu z grupą kontrolną, która nie dostawałą gotu koli. Szczury, które pobierały proszek gotu kola doświadczyły również znacznego spadku masy ciała.

  1. Niewydolność żylna

Dzięki zawartości madekasozydu i azjakozydu roślina może zapobiec, opóźnić lub leczyć przewlekłą niewydolność żylną. Schorzenie rozwija się, gdy zastawki w żyłach przenoszących krew z powrotem do serca są słabe lub uszkodzone, a krew gromadzi się w żyłach nóg. Kumulująca się krew może prowadzić do żylaków lub pajączków, a nawet stanowiących poważniejszy problem skrzepów.

Jeżeli zainteresował Cię temat gotu koli, to z ręką na sercu możemy polecić stronę jedynego polskiego producenta tego adaptogenu. Wejdź aby dowiedzieć się więcej o jego właściwościach: mothersprotect.com/produkt/gotu-kola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here