Zarządzanie domowymi finansami może być poważnym wyzwaniem, nawet w małej rodzinie. Masz wrażenie, że twoje wydatki wzrastają? Coraz trudniej jest ci poradzić sobie ze spłatą zobowiązań kredytowych? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć siebie i bliskich na przyszłość? Oto kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją stabilność finansową. To prostsze niż się wydaje.
Świadome zarządzanie domowymi finansami wymaga podjęcia kilku prostych kroków. Aby przełożyć teorię na praktykę, musisz:
- przejąć kontrolę nad swoimi przychodami i wydatkami;
- uświadomić sobie, gdzie „uciekają” twoje pieniądze i dokonać niezbędnych zmian;
- efektywnie uporać się z ewentualnymi długami;
- krok po kroku zbudować „poduszkę finansową”.
Zobacz, jak to zrobić.
- Wiedz, ile masz
Każdy z członków twojej rodziny ma określone przychody – z tytułu wynagrodzenia, świadczeń ZUS, socjalnych, stypendiów itp. Warto więc dokładnie wiedzieć, ile wynosi łączna suma pieniędzy, która miesięcznie trafia do domowego budżetu.
- Określ, ile musisz wydawać
Wydatki stałe to te, których nie możesz uniknąć. Mowa tutaj o kosztach:
- czynszu i eksploatacji miejsca zamieszkania (np. prąd, woda, gaz, opał itp.),
- żywności,
- środków czystości i chemii domowej,
- leków,
- spłacanych rat,
- abonamentów np. na telefon,
- ubezpieczeń
oraz o innych stałych wydatkach. Podlicz, ile tak naprawdę wynoszą koszty stałe twojego gospodarstwa domowego i ile zostaje po ich opłaceniu.
- Zaobserwuj, ile i na co wydajesz
Drobne, niepozorne wydatki mogą na koniec miesiąca uczynić zaskakująco wysoką sumę. Wystarczy, że np. 2 razy w tygodniu kupisz kawę na wynos w kawiarni, a z portfela zniknie 100 zł. Aby wychwycić takie sytuacje:
- zbieraj przez cały miesiąc wszystkie paragony;
- zapisuj każdą wykonaną transakcję;
- zaklasyfikuj wydatki do różnych kategorii – tak, aby wiedzieć, ile i na co poszło.
Na tej podstawie będziesz mógł dokonać korekt w tym, jak wydajesz swoje pieniądze. Być może drobne zmiany (np. zastąpienie kawy na wynos tą zaparzoną samodzielnie lub rezygnacja z niewykorzystywanego serwisu VOD) przyniosą znaczące oszczędności.
- Uporaj się z zadłużeniem
Długi mogą zdarzyć się każdemu. Jeśli i ty jesteś jedną z prawie 3 mln osób w Polsce[1], która się z nimi zmaga – jak najszybciej dogadaj się z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną, np. Ultimo. Rozłóż zobowiązanie na bezpieczne raty oraz spłacaj je regularnie. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów i nieprzyjemności związanych z ewentualną windykacją sądową oraz egzekucją komorniczą. Ugodę możesz podpisać nawet on-line!
- Buduj poduszkę finansową
Nagła choroba, utrata pracy czy kryzys rodzinny – to sytuacje, w których będzie potrzebny zastrzyk pieniędzy. Zamiast być zmuszonym do wzięcia kredytu, odłóż odpowiednią sumę na „czarną godzinę”. Nawet niewielkie, ale odkładane regularnie sumy pozwolą ci zabezpieczyć się w trudnych chwilach. Aby spać naprawdę spokojnie, potrzebujesz oszczędności w wysokości ok. 3-6-miesięcznych dochodów. To dużo, ale krok po kroku uda ci się tyle odłożyć, jeśli pozbędziesz się niepotrzebnych wydatków i będziesz racjonalnie zarządzać domowym budżetem.
[1] https://media.bik.pl/publikacje/read/425998/infodlug-ogolnopolski-raport-o-zaleglym-zadluzeniu-i-niesolidnych-dluz-2019-03-11