Dla wielu z nas stres jest czynnikiem, który bardzo często towarzyszy nam w codziennym życiu. Wiedzą o tym szczególnie osoby, których praca powiązana jest nierozerwalnie z ryzykiem i poczuciem zagrożenia. Zarówno lekarze, ratownicy medyczni ale także nauczyciele i pracownicy korporacji znają to uczucie aż zbyt dobrze. Nieprzyjemny ucisk w żołądku, rozbiegane myśli i poczucie niepokoju.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/przewlekly-stres/
Szkodliwe działanie stresu
Sytuacja jest jednak pod kontrolą jeżeli to uczucie strachu jest krótkofalowe. Nasz organizm powoduje, że się czymś stresujemy aby nas ostrzec i obronić przed zagrożeniem. Stres działający na nas w krótkim czasie nie będzie przynosił negatywnych skutków, może nawet wywołać mobilizację lub sprawić, że podejmiemy bardziej bezpieczną decyzję.
Sprawa wygląda jednak o wiele gorzej, jeżeli czynniki stresujące działają na nas bardzo często, nie ustępują ale wzmagają się i oddziałują na nas regularnie. Wówczas nasz organizm nie jest w stanie odzyskać utraconej równowagi.
Wszystkie te wymienione wyżej czynniki powodują, że zaczynamy odczuwać przykre dolegliwości na wielu płaszczyznach. Zaczynając od bezsenności, braku apetytu, lub odwrotnie apatii, wzmożonego łaknienia, tzw. Zajadania stresu mało pożywnymi przekąskami typu słodycze lub tłuste potrawy. Nasz organizm reaguje również często biegunką, wypadaniem włosów i wzmożoną potliwością.
Są to jednak w dalszym ciągu przypadłości, które mogą w krótkim czasie wrócić do normy jeżeli tylko uda nam się uzyskać przestrzeń na wypoczynek.
O wiele gorszymi schorzeniami, które mogą się pojawiać na skutek długotrwałego stresu, są wrzody żołądka.
Czynniki stresogenne oraz ich wpływ na powstawanie wrzodów żołądka
Głównym winowajcom procesu powstawania wrzodów żołądka są hormony, które utrzymują się w naszej krwi na podwyższonym poziomie. Odpowiada za to oczywiście stres i powiązane z tym zwiększenie się ilości cukru we krwi.
Wskutek tego, utrzymuje się w naszym ciele ciągle napięcie mięśni i zwiększa się ilość kwasów trawiennych. Kwasy te niestety nie mają się w czym rozłożyć z powodu braku treści pokarmowej.
Kwasy te nie mogą więc zgodnie ze swoim przeznaczeniem rozkładać pokarmów i działają niekorzystnie na ścianki żołądka. Jest to główna przyczyna tworzenia się wrzodów żołądka.
Przeczytaj też: http://cinnabon.pl/stres-w-pracy-jak-sobie-z-nim-radzic/