dna moczanowa

Dna moczanowa to przypadłość, nazywana inaczej „chorobą królów”. Swoją nazwę, schorzenie to zawdzięcza stylowi życia, mającemu wpływ na jej powstanie. Głównymi powodami wpływającymi na rozwinięcie się dny moczanowej jest mała aktywność ruchowa oraz częste spożywanie alkoholu i mięsa. Nieodpowiedni styl życia i dieta prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz otyłości. Schorzenia te także sprzyjają rozwojowi dny moczanowej.

Co powoduje zwiększenie poziom kwasu moczanowego w naszym organizmie?

W ówczesnych czasach, dna moczanowa dotyka ok. dwóch procent pacjentów. Choroba ta jest bolesna i problematyczna w leczeniu, a jej całkowite wyleczenie jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe.  Podatni na to schorzenie są głównie osoby po trzydziestym roku życia, choć zdarzają się udokumentowane przypadki występowania choroby u osób młodszych. Podagra najczęściej dotyka mężczyzn, a u kobiet występuje siedmiokrotnie rzadziej.  Poza nieodpowiednim stylem życia, powody wystąpienia dny moczanowej mogą być różnorodne. Wpływ na jej rozwinięcie mogą mieć leki, takie jak środki moczopędne czy aspiryna, zakażenia, nowotwory, czy przeszczepy narządów. Powodem występowania podagry może być również zła dieta, bogata w obecność puryny. Występuje ona w takich produktach jak owoce morza, podroby czy mięso. Wpływ na zwiększenie poziomu kwasu moczanowego ma również piwo i mocniejsze alkohole.

powody występowania dny moczanowej

W jaki sposób walczyć z dną moczanową?

W gruncie rzeczy, dna moczanowa jest łatwą do rozpoznania chorobą. Charakteryzuje się ona bólem i zaczerwienieniem w okolicach stawu. Najczęściej choroba atakuje paluch stopy, poprzez silny i ciężki do zniesienia ból występujący w nocy. Pierwsze ataki choroby zwykle ustępują samoistnie. Po pewnym czasie bóle powracają, a ich intensywność i miejsce występowania zwiększa się. Za występowanie tychże symptomów odpowiedzialny jest kwas moczanowy, którego wysoki poziom w organizmie powoduje odkładanie się go w stawach i otaczających go tkankach.  Osadzające się w okolicach stawów kryształki kwasu moczanowego powodują opuchliznę, złuszczenie naskórka i mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet gorączki. Odkładający się kwas moczanowy może doprowadzić do trwałego zniekształcenia stawów, które może być przyczyną niepełnosprawności. Przy leczeniu dny moczanowej, ważna jest jej jak najszybsza diagnoza. Nieleczona podagra, po upływie pewnego okresu czasu, może przejść w fazę przewlekłą i mieć niebagatelny wpływ na nasze codzienne życie. W początkowej fazie choroby, skuteczne mogą być zimne okłady przykładane do bolącego miejsca. Z pomocą mogą również przyjść leki przeciwbólowe i zadbanie o nieprzeciążanie zaatakowanego chorobą stawu. Kuracja zalecana przez lekarzy polega na wyeliminowaniu czynnika, który może być odpowiedzialny za powstanie podagry, czyli złej diety, stosowania używek, czy występowania nadciśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here