Jak nie popełnić błędów w Twój e-PIT

Twój e-PIT jest nowością zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów. Powstał jako reakcja na coraz większą popularność deklaracji podatkowych wypełnianych w wersji elektronicznej czyli tak zwanych e-deklaracji. Coraz więcej podatników zdecydowało się na pracę na własnych komputerach, wielu z nich zainteresowanych było również wstępnie wypełnianymi drukami. Organy postanowiły skorzystać z nowych możliwości technologicznych i jeszcze bardziej skrócić czas potrzebny podatnikowi na wypełnienie swojego zeznania rocznego. Nowa usługa „Twój e-PIT” ma za zadanie zdjęcie z podatników obowiązku przygotowywania deklaracji samodzielnie. Będzie ona generowana automatycznie, a rolą podatnika będzie jej weryfikacja oraz końcowe zaakceptowanie dokumentu. Jak każde nowe rozwiązanie, Twój e-PIT nie jest jednak jeszcze dobrze znany, a niektóre zasady korzystania z niego mogą prowadzić do pomyłek. Jak więc przygotować się do pracy z Twoim E-PIT?

Rodzaje rozliczeń

Po pierwsze należy pamiętać, że na początku (według deklaracji Ministerstwa już od stycznia 2019 roku) dostępne będą możliwości rozliczenia dwóch rodzajów deklaracji podatkowych. Będą to tylko PIT-37 i PIT-38. Tutaj należy zauważyć, że nowa usługa na razie nie objęła jednej z najpopularniejszych deklaracji jaką jest PIT-36. Jest to w planach Ministerstwa Finansów, i według zapowiedzi przedsiębiorcy również będą mogli skorzystać z Twój e-PIT, ale dopiero od 2020 roku. Perspektywa może wydawać się odległa, jednak w praktyce zapowiedzi oznaczają, że organy mają w planach przygotowanie w systemie rozliczeń już za 2019 (przyszły) rok.

Sposoby korzystania z Twój e-PIT

Według zapowiedzi cały system ma być dostępny w oparciu i za pomocą już funkcjonującego Portalu Podatkowego. To w nim podatnik będzie mógł zobaczyć swoją przygotowaną deklarację podatkową (wypełnioną) i ją zatwierdzić. Jeżeli podatnik do tej pory korzystał ze wsparcia programów do wypełniania PIT (księgowo – finansowych) nie musi się jednak martwić. Już teraz dostawcy najlepszych oprogramowań do wypełniania e-PIT zapewniają, że jeżeli usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona, ich aplikacje dostosują się do wymagań Ministerstwa Finansów i będą zapewniać możliwość skorzystania z tej opcji (podobnie jak wcześniej można było skorzystać ze wstępnie wypełnionego PIT – (PFR).

Terminy złożenia deklaracji

Podobnie jak inne obowiązki prawno – podatkowe usługa Twój e-PIT została określona ścisłymi regułami działania. Jednym z nich są terminy w których podatnik może skorzystać z nowej usługi. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów Twój e-PIT rusza od 1 stycznia 2019 roku. Warto jednak zauważyć, że w praktyce formularze będą dostępne dopiero od 15 lutego 2019 roku. Deklarację PIT przygotowaną przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) będzie można rozliczyć do  30 kwietnia.

Podsumowanie i rekomendacje

Twój e-PIT może być usługą ułatwiającą pracę bardzo wielu podatników. Jest to jednak rozwiązanie nowe, które rządzi się swoimi prawami. Nic dziwnego, że na razie nie wszyscy te zasady znają. Przed skorzystaniem z usługi należy więc uzyskać jak najwięcej informacji, a w trakcie korzystania z usługi dokładnie czytać pouczenia i instrukcje. Dla osób, które nie czują się na siłach w korzystaniu z nowości dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie profesjonalnych programów księgowo – finansowych do wypełnienia swojego Twój e-PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here