Z reguły zadłużenia z tytułu pożyczek powstają stopniowo. Klienci zaciągają niewielkie zobowiązania na małe kwoty, niemniej jednak z czasem chęć zaspokajania kolejnych potrzeb wzrasta. Konsumenci wtedy zaciągają kolejne pożyczki. Po pewnym czasie okazać się może, że zadłużenie jest trudne do spłacenia. Oprocentowanie pożyczek jest wysokie, a terminy rat pokrywają się ze sobą. W takim wypadku warto rozważyć konsolidację.
Głównym założeniem konsolidacji jest zmniejszenie wysokości rat wszystkich spłacanych pożyczek. Gdy się na nią zdecydujemy, musimy dobrze się zastanowić nad wybraniem banku, w którym jej dokonamy. Banki mogą nas skusić dodatkową gotówką, czy też atrakcyjnym oprocentowaniem i prowizją. Należy w tym wypadku mieć na uwadze, że banki to firmy, które muszą zarabiać, dlatego też nie mamy co liczyć na to, że dostaniemy cokolwiek za darmo. Konsolidacja pożyczek ma nam pomóc w spłaceniu wszystkich pożyczek w sytuacjach, kiedy nasza zdolność kredytowa jest niewielka, albo po prostu chcemy zaoszczędzić.
Zalety konsolidacji
Korzyści wynikające z konsolidacji posiadanych pożyczek to między innymi :
– dopasowanie rat do indywidualnych potrzeb,
– możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy na wybrany cel (czyli sumy większej aniżeli dotychczasowe zobowiązania),
– płacenie jednej raty zamiast kilku,
– konieczność pamiętania wyłącznie o jednym terminie jej spłaty,
– możliwość płacenia niższej raty od sumy rat spłacanych dotychczas,
– wydłużenie okresu kredytowania.
Wady konsolidacji
Skorzystanie z konsolidacji pożyczek ma również swoje wady. Musimy mieć na uwadze, że łącząc wszystkie zobowiązania w jedną pożyczkę, o odmiennym charakterze, jesteśmy narażeni na wydłużenie okresu kredytowania, jak również na zwiększone koszty obsługi długu. Wydłużenie okresu kredytowania, które pozwala na zmniejszenie raty jest więc nie tylko plusem ale równocześnie minusem kredytu konsolidacyjnego.
Żeby móc skorzystać z konsolidacji pożyczek, należy spełniać także pewne warunki. Musimy przede wszystkim złożyć wniosek, który będzie miał wpisany cel przeznaczenia kredytu. Określa się w nim również rodzaj zabezpieczenia, a także termin spłaty. Większość pożyczek konsolidacyjnych wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Zwykle jest to hipoteka. Standardem jest dostarczenie bankowi zaświadczenia o wysokości zarobków od pracodawcy. Po tym, jak spełnimy ogół formalności bank zajmie się rozpatrzeniem naszego wniosku. Zwykle jego rozpatrywanie trwa klika dni. Po przyznaniu pożyczki konsolidacyjnej nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jeszcze raz przeanalizować jej warunki i podpisać umowę. Później czeka nas już tylko regularne spłacanie rat, w jednym banku.
Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – radzi, aby zastanowić się nad tym czy kredyt konsolidacyjny nie poprawi naszej sytuacji. W przypadku kiedy mamy na swoim koncie wiele różnych zobowiązań. Zaczynamy gubić się w dokumentach i terminach spłat. Nie stać nas na spłatę wszystkich rat w terminie. Nie chowajmy głowy w piasek i zacznijmy działać jak najszybciej. W takiej sytuacji powinniśmy znaleźć firmę, która zajmuje się oddłużaniem i to właśnie z ich pomocą znajdziemy najlepsze rozwiązanie, które pozwoli nam wyjść z pętli kredytów. Nie zawsze bowiem działania na własną rękę będą owocne. Skoro do tej pory nie udało nam się wyjść z zadłużenia warto powierzyć swój los specjalistom pomagającym osobom zadłużonym.