Kilka lat temu wybuchła moda na zdrowy tryb życia, ruch, ćwiczenia, odpowiednio zbilansowaną dietę. Okazało się, że w codziennym pośpiechu zaniedbujemy się, myślimy o wszystkim, tylko nie o sobie. W związku z pojawiającymi się w coraz większym stopniu chorobami cywilizacyjnymi, jak na przykład cukrzyca, otyłość, alergie czy nowotwory, zaczęto zwracać uwagę na potrzeby organizmu. Pojawiło się pojęcie zdrowej żywności.

Każdy organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania witamin, białka, mikro- i makroelementów, tłuszczów, węglowodanów (oczywiście mam na myśli przede wszystkim te złożone), różnego rodzaju minerałów. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie, która zapewni właściwe przyswajanie substancji odżywczych.

Do jednych z najważniejszych tłuszczów należą nienasycone kwasy Omega 6 i Omega 3. Wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz regulują gospodarkę lipidową.

Co ważne, kwasy Omega 6 i Omega 3 nie są produkowane przez człowieka, co oznacza, że należy je dostarczać organizmowi. z pożywienia. Podczas gdy kwasy Omega 3 występują w rybach, skorupiakach, migdałach czy orzechach, kwasy Omega 6 występują tylko w olejach roślinnych. Dobierając dietę, należy pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji pomiędzy tymi dwoma rodzajami tłuszczów. Mianowicie proporcja powinna wynosić 1:5 z przewagą na rzecz kwasów Omega 3. Dlaczego? Ponieważ dostarczanie kwasów Omega 6 w zbyt dużej ilości powoduje, że osoby z predyspozycjami do zachorowań na raka są bardziej narażone na nowotwory. Ryzyko zachorowania wzrasta. Dotyczy to w szczególności raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn. Z kolei kwasy Omega 3 hamują działanie kwasów Omega 6 i w ten sposób chronią organizm.

Życie jest jedno, więc warto zadbać o jego jakość. Ważną a dla wielu osób najważniejszą wartością jest zdrowie. W dobie tak rozwiniętych mediów i dostępu do wiedzy można a nawet trzeba interesować się ciałem, jego potrzebami poprzez odżywianie go w odpowiedni sposób.

bibise.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here