Miód

Miód to absolutnie magiczny składnik, który warto spożywać ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Jeżeli nie masz go jeszcze w swojej kuchni, czym prędzej odwiedź sklep z miodami. A my opowiemy Ci co nieco o jego niezwykłej mocy.

Czym jest miód?

Oczywiście miód nie istniałby, gdyby nie pszczoły. To one go produkują, dlatego są niezwykle cennymi żyjątkami. Miód wytwarzany jest z nektaru kwiatowego lub spadzi. Pszczoły najpierw zbierają soki, a potem przerabiają je w ulu, dodając do niego różne enzymy. W sensie chemicznym miód składa się w 80 procentach z cukru, w 18 procentach z wody, a w 2 procentach ze składników mineralnych, szeregu witamin, białka oraz pyłku. Oczywiście tak to wygląda, w przypadku gdy kupisz dobry produkt w sklepie z miodami. Jego istotną właściwością jest również to, iż nie jest w stanie się przeterminować. Archeolodzy znajdowali miód, przechowywany przez kilka tysięcy lat, który nadawał się do spożycia.

Jaki miód jest najlepszy?

Sklep z miodami oferuje najczęściej szereg różnych, miodowych wariantów. W jego ofercie znajdziemy miód wielokwiatowy, miód faceliowy, miód lipowy i wiele więcej. Oczywiście wszystkie są równie smaczne i zdrowe. Najczęściej miód kupuje się w wersji płynnej. Z czasem natomiast ulega on krystalizacji. Staje się zatem twardy i odrobinę jaśnieje. Nie jest to nic złego. To zupełnie naturalny proces. Chcąc przywrócić mu formę płynną, wystarczy go podgrzać, a więc wstawić słoik do gorącej wody. Tylko pamiętaj, aby nie podgrzewać go zbyt długo, bo w ten sposób traci wiele swoich, unikalnych właściwości.

Jakie właściwości ma miód?

A jakie właściwości ma produkt, który oferuje sklep z miodami? Miód warto stosować przy przeziębieniach, ponieważ wspomaga leczenie i pozwala nam szybciej stanąć na nogi. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, wzmacnia organizm, a nawet przyspiesza gojenie ran. Wiele osób twierdzi również, że miód to najlepszy lek na serce. Fruktoza i glukoza są bowiem niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania mięśnia sercowego.

Do czego ten miód?

Odwiedzasz zatem sklep z miodami, kupujesz swój ulubiony produkt, ale właściwie do czego można go wykorzystać? Absolutnie do wszystkiego! Miód możesz dodać jako słodzik do herbaty, możesz nim posmarować kanapkę, a także możesz dosłodzić potrawy. W zasadzie wszędzie tam, gdzie dotychczas używałeś cukru, teraz możesz zastąpić go miodem. Przygotujesz w ten sposób idealnie słodki sos pomidorowy, przyrządzisz znakomite danie w stylu azjatyckim i wiele więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here