Twój e-PIT, podstawy nowej usługi

We współczesnym świecie rozwój nowych technologii doprowadził do tego, że praktycznie wszystkie sprawy, czy to urzędowe czy życia codziennego można załatwić przez internet. Z duchem czasu poszło, także Ministerstwo Finansów wprowadzając od 15 lutego 2019 r. rewolucyjną zmianę w zakresie rozliczeń skarbowych. Usługa Twój e-PIT to zmiana polegająca na tym, że podatnik nie musi samodzielnie rozliczać podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż zrobi to za niego resort finansów, a dokładniej Krajowa Administracja Skarbowa.

Jak to wygląda w praktyce?

Osoba chcąca skorzystać z powyższej usługi musi zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL (lub NIP, daty urodzenia, kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy, kwot przychodu za rozliczany rok podatkowy oraz wartość podatku do zwrotu lub należną nadpłatę. Istnieje także możliwość skorzystania z Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu podatnik ma wgląd do gotowych deklaracji przygotowanych wcześniej przez Ministerstwo Finansów. Program PIT pozwala na edytowanie ewentualnych ulg i odliczeń, a także wysłanie PIT-u bezpośrednio do Ministerstwa. Po złożeniu deklaracji można pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru.

Obecnie rozliczanie e-PIT przez internet dostępne jest dla wszystkich podatników, którzy rozliczają deklarację PIT-37 i/lub PIT-38, jednak w przyszłości Ministerstwo planuje wprowadzić obsługę dodatkowych deklaracji. W 2020 roku z Twojego e-PIT będą mogli skorzystać również podatnicy składający PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, czyli osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu oraz prowadzące działalność gospodarczą.

Wprowadzenie usługi Twój e-PIT nie wprowadza obowiązku rozliczania się w taki sposób. W dalszym ciągu istnieje możliwość tradycyjnego składania PIT-u w Urzędzie Skarbowym lub poprzez program PIT do rozliczania się przez Internet.

Do korzyści płynących z wprowadzenia nowej usługi zaliczyć można ułatwienia w obsłudze podatników, skrócenie czasu załatwiania spraw podatkowych, zintegrowana obsługa podatnika informacja świadczona w jednym miejscu, informacja on-line o stanie spraw i stanie konta rozliczeniowego. Jednak już na początku pojawiły się pewne problemy; brak możliwości zalogowania się do usługi zarówno przez serwis, jak i przez Profil Zaufany, a także nieprawidłowe wyliczenia należnego podatku. Ewentualne napotkane do tej pory komplikacje zdecydowanie będą wymagały poprawy, jednak przy wprowadzaniu nowych technologii bardzo często można natknąć się na problemy. Tak czy inaczej, wprowadzenie usługi Twój e-PIT jest niewątpliwie rewolucją w systemie rozliczeń skarbowych.

Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z e-PIT, bo jak twierdzi to wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Na ile podatnicy będą korzystać z nowej usługi czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here