Wybór szkoły średniej - Informatyka

Wybierając szkołę średnią, często stoimy przed niemałym dylematem, po pierwsze zastanawiamy się nad odpowiednim profilem dla nas, dodatkowo zawsze się pojawia dylemat wyboru rodzaju szkoły. Większość z nas żyje w przeświadczeniu, że studia są wymaganą koniecznością, żeby normalnie funkcjonować w przyszłości.
Okazuje się to jednak nieprawdą i w wielu przypadkach wybór technikum czy dobrej szkoły zawodowej będzie lepszym wyjściem.

Czytając artykuły w prasie i przyglądając się sytuacji na rynku, wiele osób dochodzi do wniosku, że praca informatyka nie dość, że gwarantuje świetnie zarobki, to jeszcze zapewnia stabilne zatrudnienie i komfortowe zarobki pracy.

Informatyka jest bardzo popularnym kierunkiem studiów, studiować ją możemy zarówno na wielu uczelniach technicznych, jak i na mniejszych uczelniach prywatnych czy uniwersytetach.
Samo bycie informatykiem jest stwierdzeniem dość ogólnym i zazwyczaj wyróżniamy kilka specyficznych zawodów w obrębie tego kierunku.
Okazuje się także, że ukończenie studiów wyższych, wcale nie jest wymagane do pracy w tym zawodzie. Ukończenie technikum informatycznego jest wystarczające do pracy w większości specjalności w obrębie informatyki.

Najpopularniejszą dziedziną informatyki, w której możemy znaleźć zatrudnienie jest programowanie. Obecnie większość otaczających nas urządzeń wymaga obsługi poprzez odpowiednio napisany software.
Zarobki programistów, najczęściej są uzależnione od specyfiki specjalności, w jakiej się poruszają.
Technik informatyk zarobki najczęściej może osiągać w obszarze tworzenia front-end’owej warstwy aplikacji. Przedmiotów programistycznych w szkole średniej nie ma dużo, ale jest to wiedza wystarczająca do podjęcia pierwszej pracy. Zarobki dla początkujących, zazwyczaj nieznacznie przekraczają najniższą pensję krajową, ale już w następnych latach, wraz z rosnącym doświadczeniem, prawdopodobnie będą znacząco wzrastać.

Obecnie mówi się, że na polskim rynku brakuje 50 tys. specjalistów IT. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy o specjalistach, czyli osobach posiadających doświadczenie. W przypadku osób z mniejszym doświadczeniem musimy się nastawić na nieco dłuższe poszukiwanie pracy. W pierwsze pracy także nie warto się kierować zarobkami, na tym etapie doświadczenie może się okazać dużo cenniejsze. Warto zaznaczyć, że to ono w dużym stopniu będzie rzutowało na nasze zarobki w przyszłości.

Oczywiście praca programisty to nie wszystko, czym możemy się zajmować po ukończeniu technikum informatycznego. Bez większego problemu można także znaleźć zatrudnienie w obszarze administracji sieciami komputerowymi i systemami operacyjnymi. Nieco mniejszy ruch odbywa się obecnie na stanowiskach serwisantów komputerowych, ze względu na coraz mniejszą popularność stacjonarnych komputerów PC.
Wiele firm natomiast zatrudnia natomiast informatyków, w celu utrzymywania i opieki nad komputerami oraz infrastrukturą sieciową w firmie.

Informatyka to dziedzina, gdzie można osiągać dobre zarobki, ale warto mieć na uwadze dużą dynamikę branży i potrzebę ciągłego dokształcania się.

batfinanse.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZarabianie w domu.
Następny artykułWeterynaria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here