Latarki czołowe o dalekim zasięgu – dla kogo?

Latarki czołowe to uniwersalne urządzenia, pomagające przy wykonywaniu wielu zawodów i innych aktywności. Korzystają z nich nie tylko pracownicy budowlani i mechanicy samochodowi, ale także biegacze, alpiniści i speleolodzy. W zależności od przeznaczenia, należy właściwie dobrać parametry urządzenia: moc, wagę oraz zasięg promienia światła. Od czego uzależnić wybór zasięgu latarki?

Latarki z mocnym światłem – dla kogo przyda się długi zasięg?

Latarki o długim zasięgu światła odznaczają się wydłużeniem odległości padania promieni oraz jego większą mocą. Obywa się to jednak kosztem szerokości oświetlonego pola. Lampy czołowe o długim zasięgu posiadają długie i intensywne, ale bardzo wąskie światło punktowe. Nadają się do oświetlania obiektów znajdujących się w dużej odległości, np. znaków.

Latarki czołowe o dużym zasięgu najczęściej znajdują zastosowanie wśród pracowników ochrony, którzy potrzebują oświetlenia dalekich zakątków chronionych przestrzeni: hal, magazynów, placów budowy.

Dobre latarki o dalekim zasięgu potrafią oświetlić obiekt oddalony nawet o kilkaset metrów. Ich wadą jest jednak krótki czas działania. Intensywnie emitowane światło powoduje, że energia z baterii lub akumulatora szybko się wyczerpuje – zaznacza ekspert elatarka.pl.

W przypadku latarek czołowych o dalekim zasięgu świecenia należy mieć na uwadze ich wagę. Taką latarkę nosi się przymocowaną do głowy, w związku z tym nie powinna być ona zbyt ciężka. W innym przypadku może zsuwać się z czoła, a przy dłuższym noszeniu negatywnie wpływać na kark i plecy. Niestety modele o dalekim zasięgu świecenia, które potrzebują dużo energii do pracy, zazwyczaj posiadają większy rozmiar od latarek o rozproszonym świetle.

Latarki o szerokim strumieniu światła – dla kogo rozproszone światło?

W przeciwieństwie do latarek o długim zasięgu, zadaniem lamp czołowych o szerokim strumieniu światła jest oświetlenie najbliższej przestrzeni użytkownika. Przy czym przestrzeń ta nie ma być punktowa, ale możliwie najszersza.

Z tego powodu lampy o rozproszonym świetle wykorzystywane są chętnie przez sportowców: biegaczy i alpinistów. Producenci wychodzą im naprzeciw, tworząc tzw. latarki outdoorowe. O czym pamiętać, wybierając taki model? Przede wszystkim o swojej wygodzie. Wykonując aktywność fizyczną masz ograniczone możliwości manewrowania przy czołówce. Dlatego powinna ona być przymocowana do głowy w taki sposób, by zapewnić stabilność. Istotny jest także czas pracy latarki – niedopuszczalne jest, by akumulator lub bateria wyczerpały się w trakcie treningu lub maratonu.

Latarka czołowa na akumulator, wyposażona w port USB, może być ładowana z powerbanka w trakcie wykonywania aktywności. To wygodniejsze rozwiązanie od wymieniania baterii. Musisz jednak wówczas pamiętać, by kabel USB był odpowiednio długi.

LED – diody, które zdominowały rynek

Obecnie większa część dostępnych na rynku latarek korzysta z technologii ledowej. Co jest w niej takiego niezwykłego i czy posiada ukryte wady?

Latarki ledowe są bardzo małe, a przez to oferują wielostronne wykorzystanie. Dostrzegli to producenci, którzy chętnie używają ich do swoich latarek czołowych. Dzięki temu lampy zachowują małą wagę. Poza tym klienci doceniają ich sprawność, przejawiającą się w długim czasie działania. Bezpośrednio przekłada się to na oszczędności. Podobnie jak fakt, że latarki ledowe pobierają tę sama ilość energii podczas całego okresu pracy – w przeciwieństwie do zwykłych żarówek, które czerpią znacznie więcej zasilania podczas włączania – mówi ekspert elatarka.pl.

Z drugiej strony najpoważniejszą wadą latarki LED, jest jej trudność w uzyskaniu światła rozproszonego. Z tego powodu takie urządzenia mogą okazać się niewystarczające np. dla biegaczy, którzy potrzebują oświetlenia szerszej przestrzeni przed sobą, a nie tylko małego wycinka kilkaset metrów z przodu.

Jeśli nie wiesz, jaką latarkę wybrać – o krótkim, czy o długim zasięgu świecenia – zastanów się, jakie będzie jej przeznaczenie. Czy ma pomóc Ci oświetlić daleko ustawione, punktowe obszary (latarki o długim zasięgu), czy raczej najbliższą przestrzeń (latarki o szerokim strumieniu światła) – na tej podstawie podejmiesz najlepszą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here