Podwyższony poziom kreatyniny – co oznacza?

0
2832

Kreatynina jest związkiem chemicznym i jednocześnie produktem pochodzącym z przemiany materii, który ostatecznie jest wydalany z organizmu ludzkiego razem z moczem. Podwyższony poziom kreatyniny powinien wzbudzić niepokój. Co oznacza taki stan? Jak obniżyć poziom kreatyniny?

Kreatynina – wyjaśnienie terminu

Jak wspomnieliśmy, kreatynina należy do organicznych związków chemicznych i jest pochodną kreatyny oraz efektem procesu metabolizmu, zachodzącego w mięśniach. Codziennie około 1% kreatyny przekształca się właśnie w kreatyninę. Aby organizm człowieka funkcjonował prawidłowo, stężenie tej substancji musi być utrzymywane na odpowiednim poziomie. Zadanie to należy do nerek – to właśnie ich praca powoduje usuwanie wszelkich zbędnych lub szkodliwych elementów. Kreatynina zostaje więc systematycznie produkowana i wydalana z moczem, co pozwala na zachowanie równowagi organizmu. Z kolei podwyższony poziom kreatyniny może być sygnałem, że układ wydalniczy i nerki nie działają prawidłowo. To dość istotna informacja, ponieważ tylko w naszym kraju na schorzenia tego narządu cierpi niemal 5 milionów ludzi.

Kreatynina powyżej normy – kiedy?

Stężenie kreatyniny we krwi to indywidualna kwestia, której wartość zależna jest od kilku czynników. Najważniejszy z nich to po prostu masa mięśniowa danej osoby. Znaczenie może mieć również płeć, waga, aktywność ruchowa, a nawet to, ile mięsa spożywa dany człowiek. Przyjmuje się, że normą jest wartość na poziomie od 0,6 do 1,3 miligrama na decylitr krwi, choć oczywiście dokładnej interpretacji wyników powinien dokonać specjalista, kierując się właśnie wymienionymi czynnikami. Kreatynina powyżej normy, a więc po przekroczeniu 1,3 ml/dl, może oznaczać nawet tak poważne choroby, jak ostra niewydolność nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa lub infekcje bakteryjne. Badania kontrolne stężenia tego związku zalecane są także osobom z niewydolnością serca lub po wstrząsie anafilaktycznym. Może się bowiem zdarzyć tak, że wyniki testu wykażą podwyższony poziom kreatyniny we krwi pomimo zupełnie zdrowych nerek. Często świadczy to m.in. o tym, że organizm pacjenta uległ odwodnieniu. Również cukrzyca, choroby prostaty, miażdżyca i akromegalia mogą mieć wpływ na wzrost stężenia tej substancji.

Jak obniżyć poziom kreatyniny?

Sprawą oczywistą jest, że kreatynina powyżej normy to stan, który wymaga odpowiedniego działania. Pacjent musi przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Podwyższony poziom kreatyniny bywa efektem zbyt intensywnej aktywności ruchowej oraz diety zawierającej duże ilości białka. Warto zatem pozbyć się nadmiaru tego składnika, ograniczając nieco mięso, ryby, jaja, mleko i sery w swoim jadłospisie. Niewskazane są również tłuste produkty, za to należy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców (zwłaszcza tych, w których występuje potas, jak np. banany, morele, pomidory) oraz węglowodanów zawartych w makaronach, ryżu, kaszach czy płatkach ze zbóż. Bardzo ważne jest także regularne nawadnianie organizmu poprzez picie co najmniej dwóch litrów wody na dobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here