ERP, czyli Enterprise Resource Planning jest metodą zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Tym samym mianem określa się komputerowe oprogramowanie, które wykorzystywane jest do zarządzania przedsiębiorstwem.
Na czym polega nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem?
Rzeczą najwyżej cenioną w naszym świecie jest informacja. Od ilości i jakości informacji oraz od sposobu i czasu ich przetworzenia zależy podejmowanie decyzji. Im więcej danych posiadamy, tym ryzyko decyzji błędnej jest mniejsze. W zarządzaniu firmą jest dokładnie tak samo: należy zgromadzić wszystkie możliwe dane dotyczące poszczególnych obszarów działalności, a następnie poddać je analizie, która ułatwi podjęcie decyzji i wdrożenie konkretnych działań.
System ERP w praktyce
Stosowane w firmach systemy ERP oparte są na komputerowych programach zintegrowanych. Są to albo programy modułowe, w skład których wchodzą niezależnie funkcjonujące i współpracujące ze sobą aplikacje lub programy zintegrowane wokół jednej bazy danych działające w czasie rzeczywistym (w takim przypadku nie ma potrzeby rozdzielania programu na moduły z odrębnymi bazami).Jako przykład programów modułowych mogę służyć systemy z aplikacjami do magazynowania (MRP), obsługi klienta (CMR), CMS (tworzenie i zarządzanie serwisem WWW), realizacja produkcji (MES) i wiele innych. Zintegrowany system ERP to na przykład platforma biznesowa.Dzięki systemom ERP znacznie łatwiej zarządza się zakupami i magazynowaniem, sprzedażą, planowaniem oraz obsługą produkcji, księgowością i finansami, kadrami i płacami, środkami trwałymi, projektami, kontaktami z klientami itp.
Jak wdrożyć system ERP w firmie?
Początkiem procesu wdrożenia systemu ERP musi być analiza potrzeb firmy, która da odpowiedź na pytanie: czy oraz jakiego systemu ERP firma potrzebuje?Kolejnym krokiem będzie wybór dostawcy – producenta oprogramowania. Warto wiedzieć, że każdy system dopasowywany jest do profilu i potrzeb przedsiębiorstwa – wysoki stopień personalizacji sprawia, że oprogramowanie ERP produkowane przez tę samą firmę w praktyce znacznie różni się od siebie dzięki uwzględnianiu specyfiki przedsiębiorstwa. Wdrożenie systemu ERP jest procesem rozłożonym w czasie, a dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy o współpracy i sprzedaży oprogramowania możemy pozyskać partnera, który zadanie wdrożenia w dużej mierze weźmie na siebie. Kupując oprogramowanie ERP płacimy za licencję, instalację oraz serwisowanie. Zakupom oprogramowania najczęściej towarzyszy wymiana sprzętu IT na bardziej wydajny i nowoczesny. Przez kolejne lata funkcjonowania systemu płacąc roczne abonamenty za odnowienie licencji będziemy korzystać z aktualizacji oprogramowania oraz będziemy mieć możliwość dokupowania kolejnych aplikacji, jeśli korzystamy z programu modułowego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.