Kariera w farmacji to marzenie wielu osób. Przedsiębiorstwa farmaceutyczne nie mogą opędzić się od chętnych, którzy chcieliby wejść do tej branży. Nic dziwnego, ponieważ firmy te odnoszą niemałe sukcesy i w dużo mniejszym stopniu są dotknięte przez kryzysy zarówno w światowej, jak i polskiej gospodarce. W czym tkwi ich sukces? Dlaczego każda firma farmaceutyczna generuje milionowe przychody? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Społeczeństwa się starzeją…
Pierwszym czynnikiem, wpływającym na rozwój firm farmaceutycznych jest starzenie się społeczeństw. Im dłużej żyjemy, tym z większą liczbą schorzeń i dolegliwości się borykamy. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce dominowała sprzedaż leków i preparatów na problemy układu sercowo-naczyniowego. Dzisiaj częściej sprzedaje się leki onkologiczne, dopiero za nimi te na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego, przeciwcukrzycowe oraz antydepresyjne. Są to schorzenia najczęściej dotykające osoby w podeszłym wieku. Dodatkowo tendencja starzejącego się społeczeństwa dotyka nie tylko Polskę, ale i cały świat. A każda polska firma farmaceutyczna produkuje zresztą leki nie tylko na krajowy rynek. Eksport jest ważnym elementem działań każdego przedsiębiorstwa w branży.
Mamy coraz więcej pieniędzy
Innym czynnikiem, decydującym o dobrej kondycji branży farmaceutycznej, jest bogacenie się społeczeństwa. Już kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce zarabia więcej niż milion złotych rocznie. Zresztą rośnie liczba nie tylko tych najbogatszych. Struktura zarobków zmienia się również w obrębie klasy średniej. Coraz częściej stać na nowe mieszkania, samochody i dłuższe wakacje. Ten trend sprzyja też firmom farmaceutycznym. Im więcej mamy pieniędzy, tym chętniej i częściej dbamy o swoje zdrowie. Nie żal nam już wysokich kwot na wizyty u specjalistów, specjalistyczne badania krwi i tak dalej. To z kolei wpływa na zapotrzebowanie na określone suplementy diety oraz leki. Dzięki tym sprzyjającym okolicznościom branża farmaceutyczna generuje większe zyski.
Rosną wydatki na badania i rozwój
Firmy farmaceutyczne, tak jak https://www.biofarm.pl mogą się rozwijać również dzięki dodatkowym dotacjom z Unii Europejskiej. Dodatkowe fundusze pozwalają na rozbudowanie parku technologicznego i korzystanie ze sprzętu najnowszej generacji. Dzięki temu wykfalifikowana kadra może prowadzić innowacyjne badania i wprowadzać na rynek nowoczesne metody terapeutyczne. Korzystają na tym zarówno lekarze, którzy zyskują nowe metody leczenia, jak i pacjenci, którzy otrzmują skuteczne leki na swoje dolegliwości.
Jaka jest wartość rynku farmaceutycznego?
Rynek farmaceutyczny jest w zasadzie jedynym, który odnotowuje ciągły i stabilny wzrost wartości. Jego wartość szacowana jest dzisiaj na mniej więcej 36 miliardów złotych. Oczywiście polskiego rynku, bo w skali globalnej kwota ta przekroczyła już próg jednego biliona dolarów. Największe ośrodki produkcyjne znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Znajdziemy tam niecałe 40 procent całej, światowej produkcji. Nieco mniej ośrodków znajduje się w Europie, gdzie najsilniejszymi graczami są Francja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Szwajcaria. Polski rynek wciąż goni tę czołówkę, ale jest niewątpliwie na dobrej drodze. W naszym kraju działa niejedna solidna firma farmaceutyczna, która każdego roku wypuszcza na rynek nowe produkty.