Alkomaty elektrochemiczne

Alkomat jest to urządzenie stosowane do sprawdzenia, ile alkoholu jest zawarte w wydychanym powietrzu. Wynik przedstawia stężenie alkoholu we krwi w momencie wykonywania pomiaru. Najczęściej alkomat z atestem używany jest przez policję w celu sprawdzania stanu trzeźwości kierowców, a także przez firmy ochroniarskie oraz przez przedsiębiorców w ich firmie.

Budowa i zasada działania alkomatu elektrochemicznego

Alkomat zbudowany jest z trzech elementów, którymi są:

– układ mechanicznej obróbki powietrza – wspomaga dostanie się wydychanego powietrza do sensora znajdującego się w urządzeniu,
– sensor elektorchemiczny – utlenia on etanol w wyniku działania związków chemicznych na elektrodę. Podczas tego procesu alkohol zmienia się w kwas octowy i dzięki temu uwalniane są elektrody, które następnie zamieniane są na prąd elektryczny,
– układ elektroniczny – odpowiedzialny za obliczenie ilości alkoholu na podstawie informacji przesłanych przez sensory. Układ ten informuje także, ile baterii zostało w alkomacie.

Alkomaty elektrochemiczne – cechy charakterystyczne

Alkomaty z atestem przedstawiają precyzyjne wyniki, nawet do tysięcznych części promila. Alkomaty elektrochemiczne są bardzo dokładne, a błąd w pomiarach to tylko 5%. Alkomaty elektrochemiczne dzięki sensorom wychwytują z wydychanego powietrza, tylko alkohol pomijając dym papierosowy lub zanieczyszczenia powietrza. Atestowane alkomaty nie wymagają częstego kalibrowania. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się w okolicach 500-600 użyć. Kalibracja przeprowadzana jest w specjalnych warunkach, które umożliwiają przeprowadzenie wiarygodnego testu oraz zresetowania ustawień alkomatu jeśli zajdzie taka konieczność. Tego rodzaju urządzenia są odpowiednie dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ umożliwiają wykrycie zmian w organizmie, które są spowodowane kwasicą ketonową.

Alkomat z atestem – cena

Cena alkomatu uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest technologia zastosowana w urządzeniu, aby prawidłowo działało. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest materiał, z jakiego urządzenie jest wykonane oraz czas pracy baterii. Na cenę alkomatu ma wpływ dokładność pomiarów, częstotliwość przeprowadzania kalibracji, a także certyfikaty, jakie urządzenie posiada oraz marka urządzenia i producent. Alkomat kupić można w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, a cena wahać może się od 200 do 500 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here