Czy dokucza Ci ostry ból stawów? Skóra w tym miejscu jest mocno obrzęknięta i zaczerwieniona? Ból z dnia na dzień staje się coraz bardziej odczuwalny? A może odczuwasz ogólne osłabienie organizmu?Nie czekaj na rozwój choroby, sprawdź, być może to dna moczanowa.
Dna moczanowa artretyzm podagra – jakie są przyczyny objawy?
Choroba wywołana jest zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Kryształki tego kwasu odkładają się powodując ostry stan zapalny stawów. Dna moczanowa najczęściej daje swoje objawy w stawie śródstopia-paliczkowego, znajdującego się u podstawy dużego palca. Ostry ból stawów pojawia się najczęściej w nocy lub nad ranem, w kolejnych dniach się nasila. Skóra wokół zaatakowanego stawu jest tkliwa, opuchnięta, błyszcząca, pojawia się miejscowa gorączka oraz zmęczenie. Nieleczona podagra powoduje odkładanie się kryształków kwasu moczowego co powoduje powstanie guzków dnawych. Duża liczba guzków prowadzi do utworzenia się kostnych nadżerek. Chory powinien być świadomy, że kolejnym problemem może być to, że zwiększony poziom kwasu moczowego skutkuje także powstaniem kamieni nerkowych i nefropatii moczanowej.
Artretyzm dzielimy na dwie grupy, pierwotna dna moczanowa jest odziedziczonym zaburzeniem metabolizmu – organizm chorego człowieka produkuje duże ilości kwasu moczowego i ma kłopot z jego wydalaniem, a także wtórna dna moczanowa, która może pojawić się podczas przewlekłej choroby nerek, następstwie białaczki, a także źle przeprowadzonej kuracji odchudzającej czy głodówki, nadużywania alkoholu oraz przyjmowania niektórych leków odwadniających, a nawet witamin B1 i B12.
Artretyzm jest nieuleczalny, ale można łagodzić jego objawy przestrzegając diety oraz regularnie przyjmując leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi i przyspieszające jego wydalanie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, im szybciej rozpoznasz chorobę tym szybciej złagodzisz jej objawy. Bardzo ważna jest diagnostyka a także wprowadzenie odpowiedniego leczenia i zdrowego stylu życia.

metalzine.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here