ciemiączko

Ciemiączko noworodka jest delikatne, jeszcze niezrośnięte, jednak pomimo to dobrze ochrania mózg. Tak naprawdę dziecko ma nie jedno ciemiączko, ale parę. Ciemiączka na główce noworodka przypominają coś w typu zagłębień. Są toż miejsca, w których krawędzie paru kości sąsiadują ze sobą. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą, a zarazem niezwykle elastyczną błoną. Podczas porodu drogami natury ciemiączka umożliwiają dopasowanie się główki dziecka do kształtu kanału rodnego.

Ciemiączko – charakterystyka

Obwód głowy noworodka po przygięciu bródki do klatki piersiowej jest wielki. Podczas porodu siłami natury to tylko główka dziecka toruje drogę na świat reszcie ciału maluszka. Podczas przechodzenia przez kanał rodny główka dziecka jest bardzo ściskana. Nic złego natomiast maluszkowi nie zagraża, bo kości czaszki składają się do kształtu dróg rodnych, czasem chociażby występują na siebie. Jest więc możliwe tylko dzięki ciemiączkom. Gdy po wysiłku porodowym główka noworodka nie ma pięknego wyglądu, nie ma warunków do obaw. Jeśli neonatolog nie stwierdzi żadnych zdeformowań czy chorób budowy, główka maluszka wkrótce nabierze ładnego kształtu. Ciemiączek u noworodka jest parę, jednak tak naprawdę najistotniejsze są dwa: przednie oraz tylne. Podczas każdej wizyty w przychodni specjalista bada główkę dziecka, dotykając ciemiączek. Sprawdzić należy ich wielkość i to, lub nie pulsują czy nie są zapadnięte. Badanie ciemiączek dotykiem jest istotne, bo zmiany w ich stanie są powszechnie symptomem kłopotów zdrowotnych dziecka. Niezwykle istotne jest też to, czy ciemiączka nie zarastają za wcześnie.
•Ciemiączko przednie – największe, kształtem przypomina latawiec czy romb. Można je wyczuć, a powszechnie również zobaczyć na czubku główki. W chwili narodzin ciemiączko przednie ma zwykle wymiary 2×2 cm, ale zdarzają się również ciemiączka centymetrowe, co nie nie informuje o nieprawidłowościach. Obniża się ono wraz z wiekiem dziecka. Zazwyczaj zarasta między dziewiątym, a osiemnastym miesiącem życia dziecka.
•Ciemiączko tylne – jest znacznie niższe od przedniego, znajduje się z tyłu główki dziecka. Ma kształt trójkąta. Zarasta wcześniej niż ciemiączko przednie, już między szóstym tygodniem, a czwartym miesiącem życia niemowlaka.

czym jest i kiedy ciemiączko się zrasta

Ciemiączko – problemy

Zazwyczaj ciemiączko nie charakteryzuje się w żaden inny sposób, a jego powierzchnia znajduje się na poziomie kości czaszki. Natomiast podczas płaczu dziecka ciemiączko może się napinać oraz pulsować. W tym, iż ciemiączko tętni nie ma nic nadzwyczajnego, pod warunkiem, iż pulsowanie ciemiączka ustępuje po uspokojeniu się dziecka. Pewne zmiany w stanie ciemiączek powinny natomiast być sygnałem alarmowym dla rodziców. Do specjalisty należy się udać, jeśli ciemiączko:
•jest zapadnięte – szczególnie w czasie upałów, temperatury, wymiotów, biegunki; zapadnięte ciemiączko może informować o odwodnieniu, dziecko wówczas ma suche śluzówki w twarzy oraz oddaje mało moczu;
•pulsuje oraz wyróżnia się w okresie temperatury czy jeśli dziecko ma drgawki, niezwykle płacze czy jest nienaturalnie spokojne oraz senne – wypukłe ciemiączko że być symptomem poważnej choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here