Niektóre osoby muszą pilnować poziomu cholesterolu ze względu na swój stan zdrowia. Jednakże nie jest to jedynym wskaźnikiem do pilnowania, gdyż również warto kontrolować poziom trójglicerydów, który w podwyższonym stadium może być także niebezpieczny dla naszego zdrowia. Sprawdź, jaką dietę stosować przy podwyższonych trójglicerydach.
Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/dieta-na-trojglicerydy-zasady-produkty-jadlospis-i-efekty/
Co to są trójglicerydy?
To organiczna substancja tłuszczowa, która stanowi w organizmie największy magazyn energii. Spożywamy je razem z tłuszczem zwierzęcym oraz roślinnym. Poza tym są one również produkowane w wątrobie z kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów, głównie tych prostych.
Spożywając tłuste jedzenie, a także słodycze, nawet te beztłuszczowe i pijąc napoje alkoholowe wówczas narażasz się na nadmiar energii, która pochodzi z tych produktów, która dalej zostaje przekształcona w organizm właśnie w trójglicerydy.
Każdy człowiek potrzebuje niewielkiej ilości trójglicerydów, które odkładane są w komórkach tłuszczowych. Wówczas może żyć zdrowo i prawidłowo funkcjonować. To dopiero ich nadmiar staje się dla zdrowia niebezpieczny.
Nadmiar trójglicerydów
Nadmiar trójglicerydów prowadzi do otyłości oraz chorób takich jak cukrzyca, choroby serca lub układu krążenia. Szkodą one sercu oraz wątrobie. A ich nadmierne stężenie we krwi zwiększa ryzyko zmian miażdżycowych oraz chorób niedokrwiennych serca.
Chcąc obniżyć poziom trójglicerydów powinniśmy zmienić styl życia na zdrowszy. Ważnym jest by ograniczyć węglowodany proste oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Powinniśmy również unikać produktów, które zawierają cukier oraz z alkoholu. Wybierajmy produkty z grubszego przemiału, jedzmy dużo warzyw oraz owoców. Niewskazanym jest stosowanie diety niskotłuszczowej, ale również nie powinno się przekraczać ich normy.
Tłuszcze zwierzęce możemy zastąpić roślinnymi oraz nie żałować sobie tłustych ryb morskich, które zawierających zdrowe kwasy omega-3, obniżają one poziom trójglicerydów a podwyższają stężenie dobrego cholesterolu.
Przeczytaj też: http://www.icotam.pl/jaka-dieta-po-usunieciu-woreczka-zolciowego/