Plamy ze smaru

Plamy ze smaru są bardzo trudne do usunięcia. Częściej pojawiają się na odzieży roboczej, niż na zwykłych ubraniach. Zazwyczaj wypranie zabrudzonych ubrań w pralce nie pomaga w eliminacji zabrudzenia. Zatem, czym sprać smar? Warto wykorzystać domowe sposoby, by usunąć takie plamy.
Tłuszcze
Najbardziej znanym sposobem na pozbycie się zabrudzeń po smarze jest masło. Pod materiał należy podłożyć ręcznik papierowy, a plamę posmarować masłem. Jeśli w domu nie mamy masła, możemy użyć też smalcu lub oleju jadalnego. Smar rozpuszcza się w tłuszczach. Po kilkunastu minutach materiał należy przeprać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i proszku do prania.
Szare mydło/pasta BHP/płyn do naczyń
Jeśli plama jest delikatna, czasem wystarczy natrzeć ją szarym mydłem i po kilku chwilach przeprać tak samo, jak w poprzednim przykładzie.
W walce z plamami ze smaru dobrze radzą sobie też pasty BHP i skoncentrowane płyny do mycia naczyń. Wystarczy obficie polać plamę i energicznie szorować zabrudzone miejsce. Przy uporczywych plamach warto też pozostawić na ubraniu płyn na kilka minut.
Benzyna ekstrakcyjna
Z trudnymi plamami, takimi jak smar, poradzi sobie również benzyna ekstrakcyjna. Namoczonym w benzynie wacikiem należy ściągnąć plamę ze smaru, a następnie również wyprać ubranie w ciepłej wodzie z płynem i proszkiem. Nie wiadomo jednak, jak na benzynę zareaguje dana tkanina. Warto zatem przed rozpoczęciem „zabiegu” sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nic nie dzieje się z materiałem.
Boraks
Dobrym sposobem na eliminację smaru z ubrań jest boraks (tetraboran sodu) – związek chemiczny mający wiele zastosowań w domu. Jednym z nich jest właśnie usuwanie takich plam. Boraks bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, gdy zabrudzeniu ulegną delikatne tkaniny (np. jedwab). Dostępny jest w aptekach.
Pod żadnym pozorem nie wolno prasować ubrań, które są poplamione od smaru. Plama utrwala się przy wysokiej temperaturze i staje się niemożliwa do usunięcia.
Plamy ze smaru na ubraniach nie wyglądają najlepiej. Na szczęście dzięki powyższym sposobom można się ich pozbyć.

pouczyc.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo z rybą
Następny artykułPod czujnym okiem opiekunów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here