Dlaczego warto jest mieć mieszkanie pod wynajem w Warszawie?

Przez cały czas rośne liczba mieszkań oferowanych na sprzedaż. Najwięcej dostępnych lokali jest w Warszawie. Czy warto jest się zainteresować kupnem nieruchomości w tym mieście? Dla siebie lub pod wynajem?

Inwestowanie w lokaty czy w nieruchomości?

Z uwagi na to, że aktualnie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są bardzo niskie, to rośnie liczba osób, które kupują mieszkanie pod wynajem, na których naprawdę da się zarobić. W Polsce w trzecim kwartale 2015 roku padł rekord, jeżeli chodzi o ilość sprzedanych mieszkań- liczba transakcji to aż 13,2 tys. Eksperci mówią o tym, że do tego rekordu w bardzo dużym stopniu przyczyniły się utrzymujące się przez dłuższy czas niskie stopy procentowe. Klasyczne lokaty bankowe dają zyski w wysokości trochę ponad 2 procent na rok. Natomiast z wynajmowania lokalu można mieć dwa razy więcej. Oczywiście wszystko jest zależne od tego, w jakim mieście, decydujemy się na kupno mieszkania. Chociaż średnia dla Polski to około 4,3 procent zysku w ciągu roku, to należy pamiętać o tym, że rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, a co za tym idzie, na ceny najmu oraz zyskowność inwestycji wpływa bardzo wiele czynników.

Przy mieszkaniach w Warszawie ważna jest lokalizacja

Jedno z miast, w których kupienie mieszkania do wynajęcia jest najbardziej opłacalne to Warszawa. Tu jest największy popyt na nieruchomości i największe ceny wynajmu. To generuje większe zyski dla właścicieli lokalów. Nie znaczy to jednak, że kupno dowolnego mieszkania w Warszawie będzie się automatycznie wiązało z dużymi zyskami. Należy liczyć się z tym, że szukanie lokatorów czasem trwa bardzo długo. Poza tym, przy kupowaniu nieruchomości pod wynajem w stolicy należy jeszcze brać pod uwagę głównie dobrą lokalizację, na przykład blisko uczelni wyższych albo niedaleko węzła komunikacyjnego.

Jakie mieszkanie będzie najlepsze pod wynajem?

Najbardziej popularne są mieszkania o małym metrażu. Korzystną opcją dla inwestorów mogą być również powstające w Warszawie mikroapartamenty. Tego rodzaju lokale najczęściej są wybierane przez studentów albo młodych ludzi, którzy pragną się usamodzielnić. Oczywiście nie znaczy to, że kupno większego lokalu będzie kończyło się finansową katastrofą. Gdy planujesz wynajem, musisz jednak wziąć pod uwagę oczekiwania oraz potrzeby potencjalnych lokatorów. Gdy kupujesz nieruchomość blisko uczelni, to lepiej postaw na mieszkanie w pełni rozkładowe. W spokojnej okolicy na obrzeżach miast, gdzie chętnie mieszkają rodziny z dziećmi lepiej kupić większe mieszkanie z aneksem kuchennym.

Co ma wpływ na cenę nieruchomości?

Bardzo często na podjęcie końcowej decyzji odnoszącej się do zakupu mieszkania ma wpływ jego cena. Zdaniem ekspertów od rynku nieruchomości najbardziej istotnym czynnikiem, który podnosi wartość nieruchomości jest jej lokalizacja. W Warszawie najbardziej popularne są mieszkania na Mokotowie. Tam też nieruchomości są najdroższe w całym mieście. Kolejnym ważnym kryterium, które ma wpływ na wartość nieruchomości jest jej najbliższe otoczenie. Na wzrost ceny mieszkania mogą wpłynąć takie elementy jego otoczenia, jak: powstający niedaleko węzeł komunikacyjny lub stacja metra, szkoła lub przechodnia. Natomiast drogi szybkiego ruchu lub stacje benzynowe zmniejszają wartość mieszkania.

Ile pieniędzy będzie Ci potrzebnych na zakup mieszkania w Warszawie?

Oczywiście warto jest zacząć od przeglądania ogłoszeń z ofertami mieszkań w Internecie, ale zdecydowanie szybszym i prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowej wyceniarki mieszkań. Znajdziesz ją przykładowo na stronie: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania. Korzystanie z niej jest w pełni darmowe. Podajesz najważniejsze parametry, które mają wpływ na cenę nieruchomości, czyli: miasto, numer mieszkania, numer budynku, rozmiar w m2, piętro, rok budowy i liczbę pokoi. Później już tylko czekasz, aby na ekranie pojawi się suma, jaką musiałbyś zapłacić za mieszkanie o wybranych przez Ciebie parametrach. Jest to bardzo wiarygodne źródło informacji, ponieważ to narzędzie zbiera i analizuje setki tysięcy ogłoszeń z portali nieruchomości. Warto je wypróbować, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie mieszkania.

wycena mieszkań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here