Na atopowe zapalenie skóry cierpi co piąte dziecko w naszym kraju. Choroba dotyka również osoby dorosłe. Jak sobie radzić z atopowymi dolegliwościami latem?
Jednym z objawów atopowego zapalenia skóry jest swędząca, trudna do zwalczenia wysypka i rumień pojawiający się w zgięciach kończyn. Podrażnione zmiany powodują powstawanie krwawiących, uciążliwych ranek. AZS jest chorobą o podłożu alergicznym, często powiązane z uczuleniami na roztocza, pyłki lub różnego rodzaju alergeny pokarmowe. Jest to genetyczna choroba dziedziczna, prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy ją po atopowym rodzicu wynosi od 20 do 40%. Osoby chore na AZS muszą zwracać szczególną uwagę na pielęgnację zmian, zaniedbane zmiany są niezwykle trudne w leczeniu.
Bezpieczne opalanie skóry atopowej
Lato i związane z nim zwiększone nasłonecznienie przysparza atopikom wiele problemów. Badania wskazują co prawda zbawienny wpływ na atopową skórę, jednak nie mogą przesadzać z kąpielami słonecznymi. Szczególnie wrażliwa tkanka jest bardzo podatna na oparzenia. Najbardziej korzystnym stanem dla skóry atopowej, jest podtrzymywanie delikatnej opalenizny. Oczywiście nie można zapominać o delikatnych kremach z wysokim filtrem.
Wybierając kosmetyk do opalania koniecznie trzeba zwrócić uwagę na informację, czy jest to środek odpowiedni dla alergików. Oprócz składu na etykietach, ważnym kryterium są rodzaje zawartych filtrów. Dla osób z AZS najbardziej korzystne są kremy z filtrami mineralnymi, zrezygnować natomiast muszą z chemicznych blokerów UV. Warto sięgnąć po preparaty o krótkim składzie, bez intensywnych zapachów czy barwników, które mogą podrażniać wrażliwą skórę
U dzieci z AZS należy zadbać o odpowiednią wysokość filtra przeciwsłonecznego. Podczas gdy u osób dorosłych wystarczy SPF 15-20, u małych dzieci powinien być to SPF 50. Warto zrobić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry przed wyjazdem na wakacje.
Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że w preparacie nie ma substancji podrażniających.
Krem z filtrem należy zastosować ok pół godziny przed wyjściem na słońce, a w przypadku kąpieli, zaaplikować ponownie zaraz po wyjściu z wody. Po każdej kąpieli słonecznej należy wziąć prysznic i zastosować kosmetyki intensywnie nawilżające. Dla chorych na AZS utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia jest niezbędne.
Ostrożnie z kąpielami
Do codziennej kąpieli bądź prysznica przy skórze atopowej polecane są preparaty mocno nawilżające, tak zwane emolienty, których zadaniem jest ochrona i odbudowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. Preparaty te mają na ogół krótki i prosty skład – nie ma w nich drażniących substancji zapachowych ani barwników, a stosowane związki chemiczne są bezpieczne nawet dla delikatnej skóry noworodków.
Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że skórze atopowej nie służy kąpiel w ciepłej wodzie. Zrezygnujmy więc z wizyty w saunie, czy z kąpielach w gorących źródłach.
Jeśli wybieramy się nad morze, (co zwykle jest zalecane dla alergików), miejmy na uwadze, że zawarta w wodzie sól również może w pierwszym kontakcie podrażniać i zaogniać zmiany skórne.
Z dużą dawką ostrożności należy również podchodzić do kąpieli w basenie –
przed skorzystaniem z takiej atrakcji, należy sprawdzić, czy woda nie jest chlorowana, bądź czy nie znajdują się w niej inne drażniące substancje. Po każdej kąpieli konieczne jest dokładne obmycie ciała wodą. Nie szorujmy delikatnej skóry szorstkim ręcznikiem, zwłaszcza gdy mogły pozostać na niej ostre ziarnka piasku – może to prowadzić do uszkodzenia wrażliwej tkanki.
Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z AZS jest odpowiedni ubiór. Szczególnie u dzieci. Nie wolno ubierać dzieci zbyt ciepło, ponieważ przegrzane ciało i wydzielany przez nie pot błyskawicznie zaogniają zmiany skórne. Atopicy powinni nosić przewiewne, naturalne tkaniny. Do prania należy używać specjalnych płynów i proszków przeznaczonych dla alergików, ponieważ zawierają one mniejszą ilość detergentów, niż tradycyjne produkty do prania.
Olbrzymią rolę w pielęgnacji odgrywa wczesne zdiagnozowanie i wyeliminowanie alergenów odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Sama pielęgnacja nie jest wystarczająca, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.