Jak dbać o zastawę porcelanową

Wiele osób samodzielnie kupiło lub otrzymało w prezencie zastawę porcelanową. To naczynia wysokiej jakości, które są wytrzymałe, eleganckie i przydatne w życiu codziennym. Sprawdzają się podczas uroczystych przyjęć, jak również przy domowych obiadach i kolacjach. W celu zapewnienia dłuższej żywotności porcelanie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy ją pielęgnować i przechowywać.

Do najpopularniejszych zestaw porcelanowych zaliczymy zastawy obiadowe, deserowe oraz herbaciane. Pozwalają one wykwintnie przyjąć gości, spożyć posiłek lub wypić wybrany napój w gronie najbliższych, a także gwarantują niezwykłe efekty wizualne. Dostępne są w przeróżnych kompozycjach i kolorach, a także produkowane przez przeróżnych producentów. Obecnie ogromnym uznaniem cieszy się porcelana Lubiana.

Porcelana Lubiana (biała) potocznie nazywana jest twardą, zanim trafi na rynek wypalana jest kilkukrotnie w 1000⁰C oraz 1400⁰C, dzięki temu zapewnia wysoką wytrzymałość termiczną, odporność na uszkodzenia mechaniczne i wysoką twardość szkliwa. Dekorowana jest za pomocą wtapiania dekoracji w szkliwo lub dekoracji naszkliwnej. Zakupić ją można w rozmaitych kompletach, od klasycznych po najbardziej wymyślne, przeznaczonych dla 6 lub 12 osób.

Pielęgnacja zastawy porcelanowej Lubiana

Zastawa porcelanowa w większości przypadków powinna być myta ręcznie. Najlepiej w tym celu wykorzystać plastikową miskę, ponieważ umieszczenie naczyń porcelanowych w zlewozmywaku znacząco zwiększa prawdopodobieństwo jej obicia/uszkodzenia. Porcelana Lubiana powinna być czyszczona za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki o gładkiej powierzchni. Z różnego rodzaju szczotek z ostrym włosiem lub drucianych gąbek należy zrezygnować, ponieważ porysują one porcelanowe wyroby.

Sposób mycia uzależniony jest od rodzaju porcelany. Zazwyczaj w przypadku porcelany pozbawionej zdobień należy ją myć w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli chodzi o porcelanę dekoracyjną pokrytą przez różnego rodzaju elementy ozdobne najbezpieczniej do czyszczenia wykorzystać zimną wodę z dodatkiem soku z cytryny. Jeżeli posiadamy starą porcelanę, która przez pewien okres czasu nie była używana, najrozsądniej posłużyć watą nasączoną w wodzie z dodatkiem wybielacza. Po przetarciu wyroby zostawiamy na kilka godzin, a po ich upływie przepłukujemy w letniej wodzie.

Zanim zabierzemy się za pierwsze czyszczenie porcelany, warto przeczytać wskazówki producenta odnośnie sposobu pielęgnacji. Porcelana Lubiana jest produkowana w różnych sposób, niektóre obróbki pozwalają na mycie wyrobów w zmywarce, inne zaś całkowicie tego zabraniają.

Przechowywanie zastawy porcelanowej Lubiana

Porcelana Lubiana, jak również porcelana innych producentów jest materiałem kruchym, dlatego jej właściwe przechowywanie jest bardzo istotne. Najlepszą lokalizacją dla wyrobów porcelanowych są suche i szczelnie zamykane miejsca. W tym celu wykorzystać można kredens lub szafkę kuchenną. Trzeba również pamiętać, aby przed umieszczeniem poszczególnych elementów, każdy z nich dokładnie osuszyć i przełożyć serwetkami lub papierowym ręcznikiem.

Jeśli marzysz o porcelanowej zastawie, nie zastanawiaj się dłużej, znasz już sposoby jej pielęgnacji i podstawowe kwestie dotyczące przechowywania, a więc wystarczy wejść na serwisy-obiadowe24 i wybrać odpowiedni komplet spełniający Twoje oczekiwania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here