Złoto jest jednym z najcenniejszych kruszców, jakie można nabywać i sprzedawać. W Polsce nie jest to tak bardzo popularna forma lokowania kapitału jak na przykład książeczka oszczędnościowa w banku, ale nie brakuje chętnych, którzy chcą skorzystać z alternatywnych sposobów na pomnażanie kapitałów.
Inwestowanie w złoto niczym nie różni się na przykład o zakupu walut i liczenia na to, że jej kurs za kilkanaście miesięcy będzie znacznie wyższy. Należy więc liczyć się również z tym, że cena może spadać. Złoto uchodzi jednak za dość stabilny kruszec, dlatego bardzo rzadko dochodzi do poważnych i długotrwałych spadków cen. Złoto nie jest tak bardzo podatne na kryzysy ekonomiczne jak na przykład waluty, ropa naftowa czy akcje na giełdzie. Niezwykle trudno jest na nim stracić, lub zbankrutować z jego powodu.
Inwestowanie w złote sztabki i monety jest bezpieczne, jeśli będzie przestrzegać się kilku zasad, które pozwolą uniknąć wszelkiego rodzaju problemów. Na początek konieczne jest przeanalizowanie rynku oraz możliwości, jakie nam daje.
Złoto możemy nabywać w kilku miejscach. Jeszcze kilka lat temu zadanie to było bardzo utrudnione, ponieważ złoto było sprzedawane jedynie przez instytucje państwowe, takie jak Narodowy Bank Polski oraz Mennicę Państwową. Teraz na rynku funkcjonują z powodzeniem również prywatni dilerzy, którzy oferują konkurencyjną ofertę, co pozwoliło na dalszy rozwój rynku i zdobywanie nowych klientów. Jeśli chodzi sprzedaż złota, to tutaj inwestorzy mają tutaj dość duże pole manewru. Mogą je spieniężyć w NBP oraz u dilerów. Monety można też sprzedać numizmatykom czy też jubilerom. W takich miejscach jednak nie ma co liczyć na atrakcyjne ceny, dlatego większość sprzedawców udaje się do dilerów mogących zaoferować konkurencyjne ceny.
Złoto dostępne jest przede wszystkim w dwóch formach – monet oraz sztabek. Sztabki kojarzone są głównie z większymi inwestycjami dokonywanymi przez duże podmioty gospodarcze. Złoto inwestycyjne warto zamawiać w różnych instytucjach. Ważne aby wybrać takiego sprzedawcę, który pilnuje zasad bezpieczeństwa, ponieważ złoto jest wartościowym przedmiotem, który bywa przedmiotem zainteresowania złodziei, którzy potrafią włamywać się do prywatnych mieszkań i forsować sejfowe zabezpieczenia.
Bezpieczniejsze z każdego punktu widzenia jest złożenie złota do skrytki, gdzie jest ona pod stałą obserwacją przez monitoring. Nawet jeśli dojdzie do kradzieży, sprzedawca poniesie zobowiązania wynikające z pokrycia kosztów zwrotu środków klientowi. Zabezpieczenia są jednak niezwykle trudne do sforsowania. Firmy sprzedające złoto udzielają również gwarancji nabycia produktu najwyższej jakości. Świadczy o tym certyfikat autentyczności dodawany do zakupu.