Jak wygląda dziecko dotknięte autyzmem?

Większość ludzi kojarzy jak wygląda dziecko dotknięte autyzmem, ale niewielu wie na czym dokładnie polega to schorzenie.
Co to jest autyzm. Ogólnie ujmując pojęciem tym określić możemy grupę objawów, które wiążą się z wycofaniem, z unikaniem kontaktu z otoczeniem. Schorzenie, mimo że stale rośnie jego „popularność” w mediach i co się z tym wiąże przestało być tematem tabu, nadal nie jest dobrze poznane przez naukowców.
Autyzm prawdopodobnie ma podłoże genetyczne, a zaburzenia dotyczą sfery neurologicznej. Pierwsze objawy zauważają przeważnie rodzice, najczęściej już przed trzecim rokiem życia. Zwykle niepokoi ich fakt, że ich dziecko jest zbyt … grzeczne. Wówczas od pediatry dowiadują się, co to jest autyzm.
Zwykle dzieci objęte autyzmem są nadzwyczaj spokojne, często nie reagują nawet na silne bodźce, mogą przy tym całymi godzinami skupiać się na jednym elemencie otoczenia, np na dekoracji na ścianie. Takie dziecko sprawia wrażenie zamkniętego w sobie, nie ma potrzeby kontaktu z otoczeniem, nawet z najbliższymi. Często takie dziecko postrzegane jest jako „dziwne”. Nie cieszy na widok ulubionej potrawy, zabawek, ale potrafi nadmiernie przywiązywać się do wybranych przedmiotów. Wpada w panikę przy próbie odebrania takiego przedmiotu. Jego życiem rządzą przyzwyczajenia. Je to samo, zawsze chodzi tą samą drogą itp, działa wg ściśle określanych schematów. Wypracowuje sobie pewien szablon działania, w którym czuje się bezpiecznie i nie potrzeby zmiany czegokolwiek. Osoby dotknięte autyzmem mają ograniczone pole zainteresowań, ale jeśli już zajmują się jakąś dziedziną, robią to z takim oddaniem, że zwykle stają się jej ekspertami.

lov3.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here