Jak wygląda proces montażu kontraktowego w praktyce?

Wiele osób, które decyduje się na stworzenie własnego produktu nie wie nawet, że może skorzystać z wielu udogodnień. Jednym z nich jest montaż kontraktowy. Na czym polega? Dlaczego warto go wybierać?

Montaż kontraktowy – co to?

Usługa to polega na powierzeniu fizycznej produkcji towarów firmie zewnętrznej. Jest to forma outsourcingu, czyli zlecania części zadań innej firmie. Sprawdza się w branży elektronicznej, motoryzacyjnej, budowlanej i medycznej.

Jak to wygląda?

Firmy, które zajmują się usługami EMS, czyli właśnie montażem kontraktowym muszą spełniać określone warunki. Przede wszystkim, powinny one zajmować się nie tylko montażem, ale też zająć się obsługą techniczną przygotowania produkcji, zakupem niezbędnych materiałów (np. podzespołów, czy obwodów drukowanych do montażu elektroniki).Taka firma powinna też koniecznie testować półprodukty oraz produktu finalne. Gotowy towar powinien zostać zapakowany i zmagazynowany. Zdarza się, że takie firmy zajmują się również częścią logistyczną. Najważniejsze jest jednak, by firma montażowa dysponowała właściwą technologią produkcji. Ma to tym większe znaczenie, im bardziej skomplikowany produkt ma powstać. Oczywiście, elektronika wymaga najczęściej montażu SMT i THT. Chcąc produkować tego typu sprzęt należy dowiedzieć się, czy firma zajmująca się montażem kontraktowym, da radę się tym zająć.

Zgodne z projektem

Dla zleceniodawcy montażu kontraktowego najważniejsze jest by finalny produkt faktycznie odpowiadał jego wyobrażeniom i potrzebom. Zagwarantowanie tego nie jest proste. W związku z tym, firma zajmująca się montażem powinna przygotować właściwą dokumentację produkcji, która pozwoli na jej kontrolę na każdym etapie. Ważne jest też by projektant produktu oraz firma montująca były w ciągłym kontakcie. Tylko w ten sposób można wykluczyć powstawanie błędów wynikających z nieporozumień lub niewłaściwego zrozumienia projektu.

Wspólna praca projektantów i przedstawicieli firmy świadczącej montaż kontraktowy pozwala na opracowanie spójnej dokumentacji technologicznej. Dopiero na jej podstawie można przystąpić do produkcji. Jednak, by była ona opłacalna to należy decydować się na spore serie. Zawsze należy pamiętać, że produkt finalny musi być identyczny z zaprojektowanym. W związku z tym, praca nad przełożeniem projektu na technologię produkcji może zająć trochę czasu. Mimo to, korzystanie z outsourcingu jest dużo szybsze i tańsze niż tworzenie swojej własnej linii produkcyjnej od zera. Jest też mniej ryzykowne dla przedsiębiorcy.

Przeczytaj też: Montaż kontraktowy – jak taniej zbudować swój produkt wykorzystując outsourcing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here