Ściborzyce są jedną z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. W czasie wycieczki niezwykle malowniczą i atrakcyjną pod względem krajobrazowym Doliną Dłubni z całą pewnością warto się tu zatrzymać choć na chwilę. Jakie atrakcje turystyczne czekają w tym miejscu? Dlaczego Jura prezentuje się tu tak ciekawie?

Ściborzyce kojarzone są przede wszystkim z niezwykłym źródłem. To Jordan – źródło mające ponoć korzystny wpływ na wzrok, które przez właścicieli pobliskiego pałacu było też wykorzystywane jako naturalna chłodnia. Słynne źródło Jordan to jedno z najbardziej malowniczych i oryginalnych wywierzysk na Jurze, do którego z pewnością warto zajrzeć. Znacznie bardziej popularną atrakcją jest jednak pobliski pałac Popielów. Choć podniszczony, nadal przyciąga uwagę swymi ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Najsłynniejszym jego mieszkańcem był sam Paweł Popel, znany publicysta, którego losy silnie związane były z Krakowem. To tam działał on wśród konserwatystów. Znany był również jako poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego oraz osoba, która jako jedna z pierwszych zaczęła interesować się ochroną krakowskich zabytków. Piękny zespół pałacowo – parkowy w Ściborzycach stał się jedną z kilku jego rezydencji. Niestety dziś niezwykła rezydencja w Dolinie Dłubni czasy swej świetności ma już za sobą, choć sama bryła pałacu w dalszym ciągu skutecznie przyciąga uwagę.

Malownicza i pełna atrakcji Jura może oczarować nie tylko słynnymi Orlimi Gniazdami. Takie miejsca jak Dolina Dłubni pokazują, że i dawne pałace mogą oczarować. Ściborzyce są przecież jedną z wielu jurajskich miejscowości, która przyciąga uwagę właśnie taką budowlą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrumień i jego atrakcje
Następny artykułDobre samochody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here