Kudzu, inaczej kuzu lub opornik, to roślina pochodząca z Japonii. Korzeń kudzu od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Gdy w latach 80. roślina pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, przebadano ją i zauważono, że rzeczywiście może wspierać proces leczenia wielu schorzeń. Przeczytaj, kiedy warto suplementować opornik i jak to bezpiecznie robić.
Kudzu właściwości lecznicze
Korzeń kudzu ma szerokie spektrum działania. Wspiera leczenie migrenowych bólów głowy i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Pomaga także łagodzić objawy menopauzy i andropauzy.
Dzięki temu, że korzeń opornika stymuluje produkcję dopaminy i serotoniny, polecany jest także osobom, które żyją w przewlekłym stresie. Redukuje napięcie, poprawia nastrój i pozwala się odprężyć.
Znane są badania, które mówią, że dzięki temu jakie ma Kudzu właściwości, można stosować je podczas terapii alkoholików. Zawarte w oporniku izoflawony pomagają odtruć organizm po dużej dawce alkoholu i zmniejszają chęć do sięgania po niego ponownie.
Jak stosować kudzu?
Najlepiej przyjmować kuzu w formie napoju. W wodzie lub soku wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę sproszkowanego korzenia i gotować przez kilka minut na wolnym ogniu.
Proszek z korzenia opornika przypomina konsystencją mąkę, można zatem używać go do zagęszczania sosów i zup. Zmieszany z mąką będzie świetną bazą do naleśników i panierek robionych z ciasta. Niewielka ilość kudzu może wzbogacić smak sałatki.
Jeśli ktoś zdecyduje się na regularne stosowanie kudzu, zamiast proszku może wybrać tabletki. Typowa kuracja powinna trwać od 7 do 14 dni. Osoby, które leczą schorzenia przewlekłe, powinny się wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Z korzenia kudzu powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie mogą go przyjmować również dzieci. Kudzu nasili działanie leków przeciwzakrzepowych oraz insuliny więc osoby je zażywające powinny być ostrożne, wybierając ten suplement.
U niektórych osób korzeń opornika może powodować nudności i zawroty głowy.
Wszystkie suplementy, także te z kuzu, należy kupować w sprawdzonych źródłach. Najlepiej korzystać z oferty certyfikowanych sklepów zielarskich, które sprowadzają kudzu z bezpiecznych źródeł.