Moda na odzież patriotyczną – współczesna forma patriotyzmu?

0
2209

We współczesnych czasach o patriotyzmie mówi się jedynie od święta, a dokładniej mówiąc, w czasie świąt państwowych, kiedy to są hucznie obchodzone w całym kraju. Nie brakuje wówczas marszów, których uczestnicy dumnie prezentują na piersi symbole związane z Polską i jej historią. Od jakiegoś czasu można jednak zauważyć, że zwłaszcza młodzi ludzie coraz chętniej noszą tego typu odzież także na co dzień. Czy to bezmyślna moda czy nowa forma wyrazu patriotyzmu?

Symbole patriotyczne na t-shircie

Jak się okazuje symbole patriotyzmu można nosić nie tylko na sztandarze, ale i na t-shircie. Lotnicza szachownica, odznaka dywizjonu 303, a nawet symbole Polski Walczącej to motywy, które znajdziemy na licznych koszulach, buzach czy kurtkach. Noszą je zarówno fani historii, miłośnicy militariów, a także wszyscy Ci, którzy chcą podkreślić jak ważna jest dla nich duma z własnego państwa i narodu. Jeszcze do niedawna odzież patriotyczna nie cieszyła się tak dużą popularnością, a zakładano ją zazwyczaj na święta państwowe czy mecze reprezentacji narodowej. Ponadto, nosiły je nierzadko osoby o skrajnych poglądach. Obecnie wydaje się, że chętnie sięgają po nie niezwykle zróżnicowane grupy społeczne. Co się zatem zmieniło i skąd ten trend?

Stylowo i wartościowo

Można przypuszczać, że Polacy, w tym młodzi ludzie zawsze kierowali się wartościami patriotycznymi, jednak rynek odzieżowy nie odzwierciedlał ich potrzeb. Do tej pory dostępne były przede wszystkim klasyczne biało-czerwone koszulki, które niekoniecznie sprawdzały się w codziennej stylizacji. Wprowadzenie odzieży patriotycznej cechującej się jednocześnie modnym wyglądem zmieniło na tym polu bardzo wiele. Nic dziwnego, że chcemy wyglądać dobrze i nosić odpowiednio skrojoną odzież, która wpisuje się w najnowsze trendy, a przy tym jest wygodna. Wystarczyło więc pojawienie się marek rozumiejących tę potrzebę i jednocześnie reprezentujących te same wartości.

Które wzory są najbardziej popularne?

Wiemy już, że odzież patriotyczna cieszy się dużą popularnością i znamy wzory, jakie mogą pojawiać się na koszulach czy bluzach. Które z nich wybierane są najchętniej? Młodzi ludzie bardzo często sięgają po odzież z motywami nawiązującymi do żołnierzy wyklętych bądź powstania warszawskiego. Równie chętnie wybierane są koszulki i bluzy z odznaką dywizjonu 303. Co ciekawe, ten symbol jest szczególnie ważny dla Polaków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii. Wśród innych symboli znajdują się także: krzyż kawalerski, Virtuti Militari, czy herb II RP. Pokazuje to, że nawet młode osoby wykazują bogatą wiedzą na temat historii naszego kraju.

Moda na odzież patriotyczną – powód do dumy?

Znajdą się zapewne głosy zgodnie, z którymi patriotyzm nosi się w sercu, a nie na koszulce. Warto się jednak zastanowić czy noszenie na piersi najważniejszych, historycznych symboli to nie oznaka dumy z własnego państwa? Wydaje się, że współczesny patriotyzm jest jeszcze bardziej zauważalny niż kiedykolwiek, bo dostrzec możemy go niemal codziennie na ulicach i to nie tylko podczas państwowych uroczystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here