Nowoczesne tokarki uniwersalne

Tokarka jest urządzeniem, które używane jest w prawie każdym przedsiębiorstwie wytwórczym. Z ich wykorzystaniem można stworzyć precyzyjne kształty podczas obróbki różnego rodzaju przedmiotów najczęściej wykonanych z metalu lub drewna. Najczęściej używanym rodzajem tokarek są tokarki uniwersalne.

Wybór tokarki uniwersalnej

Tokarka musi być odpowiednio dobrana do jej przeznaczenia. Należy dobrać parametry toczenia, które muszą odpowiadać rodzajowi materiału toczonego oraz jego wielkości. Jest to urządzenie specjalistyczne, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego do obsługi tego typu urządzeń niezbędne są osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz szkolenia BHP.

Jeśli w tokarce zostanie ustawiony zbyt wolny posuw, to proces skrawania nie będzie przechodził poprawnie ze względu na niewystarczającą ilość materiału. Jeśli natomiast ustawiona zostanie zbyt szybka prędkość, to może dojść do nadmiernego nagrzania materiału i narzędzi.

Gdzie znajduje zastosowanie tokarka uniwersalna?

Coraz więcej urządzeń tokarski jest w pełni zautomatyzowanych. Jednak tokarki uniwersalne są dalej niezastąpione zarówno w dużych zakładach wytwórczych, jak również w niewielkich warsztatach.

Używane są w produkcji jednostkowej. Tokarki uniwersalne stosowane są również podczas toczenia przedmiotów, w których należy ciągle dostosowywać wymiary detali. Nie zawsze urządzenie, które jest sterowane przez komputer może zastąpić ludzki oko. Dlatego tokarki konwencjonalne nie zostaną tak szybko zastąpione.

Wybór tokarki uniwersalnej

Tokarki uniwersalne są niezastąpione, ponieważ wyposażone są w różnego typu uchwyty. Dzięki temu mogą być stosowane do precyzyjnej obróbki powierzchni cylindrycznych oraz do obróbki zgrubnej. Najlepiej nadają się do krótko seryjnej produkcji. Tokarki uniwersalne zapewniają precyzyjne toczenie elementów o szerokiej wielkości oraz masie.

W mniejszych zakładach najlepszym wyborem będzie tokarka stołowa, która nadaje się do obróbki mniejszych elementów. Oczywiście nawet kupując tokarkę na użytek domowy, należy wybrać model znanego producenta i dobrej marki, aby móc korzystać w pełni z profesjonalnego sprzętu, które spełnia wszelkie wymogi i gwarantuje bezpieczną pracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here