Choć silny ból brzucha i obfite krwawienia brzmią groźnie, w rzeczywistości są normalnymi objawami każdej miesiączki. Są jednak symptomy, które podczas menstruacji mogą zaniepokoić. Jakie objawy powinny wzbudzić nasze obawy? Kiedy należy udać się do ginekologa?
Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/niepokojacy-okres/
Zaburzenia miesiączki
Na zaburzenia miesiączkowania cierpi wiele kobiet niezależnie od ich wieku. Nieregularny okres to jeden z najczęściej występujących problemów wśród pań. Za opóźnienie lub przyspieszenie miesiączki odpowiadają m.in. stres, nadwaga lub niedowaga oraz nieleczone choroby tarczycy. Nieregularne miesiączkowanie może być uciążliwe zwłaszcza u kobiet często podróżujących lub planujących ciążę.
Kolejnym uporczywą nieprawidłowością jest długość trwania krwawienia menstruacyjnego. I choć krótki okres nie jest postrzegany jako … tak przedłużający się w nieskończoność może dać nieźle w kość. Winne takiemu stanowi rzeczy są najczęściej czynniki pochodzące z zewnątrz o podłożu emocjonalnym. Silny stres może przesunąć termin okresu nawet o 7 dni. Skrócony cykl menstruacyjny może również być objawem cyklu bezowulacyjnego, dlatego w tym przypadku, jeśli sytuacja się powtarza co miesiąc, warto szybko zapisać się na wizytę do ginekologa i zrobić odpowiednie badania.
Najbardziej niepokojącym symptomem przy miesiączkowaniu jest zatrzymanie krwawienia menstruacyjnego. Często jest one spowodowane szybkim spadkiem masy ciała przez zbyt niski deficyt kaloryczny. Restrykcyjne sposoby odżywiania często prowadzą do zatrzymania okresu na długi czas.
Bolesny okres
Ból podbrzusza podczas miesiączkowania to naturalne zjawisko. Jeśli jednak bolesność brzucha utrzymuje się przez cały okres i jest wręcz nie do zniesienia, należy niezwłocznie udać się do ginekologa.
Higiena podczas menstruacji
Aby uniknąć problemów w trakcie miesiączki, należy przede wszystkim utrzymać swoje miejsca intymne w czystości. Dzięki regularnemu stosowaniu płynu do higieny intymnej i myciu dłoni podczas wymiany środków higienicznych – podpaski, tamponu czy kubeczka menstruacyjnego – oraz rezygnacji z długich gorących kąpieli unikniemy groźnych dla zdrowia infekcji grzybiczych i bakteryjnych pochwy.
Zobacz także: http://cinnabon.pl/okres-podczas-podrozowania/