7. tydzień ciąży
W siódmym tygodniu ciąży dziecko ma już około 6 milimetrów oraz osiąga wagę około 1 grama. To czas kiedy wykształcają się pęcherzyki płucne, powstają dwie komory oraz dwa przedsionki serca. Zaczynają się rozwijać usta, wargi, zęby, a pod cienką skórką pojawiają się żyłki. W tym tygodniu znacznie powiększa się część głowowa, a także zaczynają kształtować się kończyny.
8. tydzień ciąży
W ósmym tygodniu ciąży zarodek ma wielkość od 13 do 20 milimetrów. Podczas badania USG można zauważyć już wyraźnie widoczne rączki oraz nóżki. U maluszka zaczyna kształtować się twarz. Ten tydzień to czas kiedy rozpoczyna się proces kształtowania narządów zmysłu, który będzie trwał nawet do kilku pierwszych miesięcy życia noworodka. Rozwijają się płuca, a kręgosłup dziecka zaczyna się usztywniać.
9. tydzień ciąży
Wielkość zarodka w tym tygodniu to mniej więcej 19-25 milimetrów. Na USG można zaobserwować, że główka dziecka stanowi połowę długości całego ciała, jest tak dlatego, że układ nerwowy, a szczególnie mózg, rozwija się znacznie szybciej w porównaniu z pozostałymi narządami oraz układami. Można zauważyć porozdzielane paluszki na kończynach dolnych oraz górnych. Pojawiają się pierwsze ruchy dziecka, jednak niewyczuwalne przez kobietę. Narządy wewnętrzne płodu zaczynają funkcjonowanie, na przykład serce zaczyna pompować krew.
Płeć dziecka nie jest jeszcze możliwa do określenia, ponieważ narządy płciowe są zbyt małe, aby móc jest dostrzec na badaniu USG, jednak pewne jest, że są już wykształcone.

dobrenawyki.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here