Genetyka, ogólnie rzecz biorąc, związana jest z dziedziczeniem cech po przodkach. Od wielu lat wiedza na ten temat była stosowana w celu poprawy wielkości plonów, a także uzyskiwania lepszych odmian zwierząt.

Genetyczne modyfikacje zwierząt i roślin są teraz bardzo popularne. I tak zwierzęta transgeniczne, a więc wyhodowane w wyniku modyfikacji, wykorzystywane są na przykład do produkcji różnych substancji w przemyśle farmaceutycznym, m.in. preparatów dla osób z niedoborem żelaza czy po przewlekłych chorobach wirusowych i bakteryjnych. Zaś genetycznie zmodyfikowane świnie wykorzystuje się do pozyskania organów do transplantacji u człowieka.

Rozwój genetyki ma także ogromny wpływ na szereg badań dotyczących chorób genetycznych.

Choroby genetyczne – najczęściej występujące schorzenia.
O chorobach genetycznych nie mówi się często, choć dotykają one wiele osób na całym świecie. Jednak chociaż poznano już wiele takich chorób, lekarze niestety nadal nie są w stanie im zapobiec. Do chorób tych zaliczyć należy między innymi zespół Downa, mukowiscydozę, pląsawicę Huntingtona, zespół Klinefeltera, Pataua, Turnera, Edwardsa, hemofilię, dystrofię mięśni czy anemię sierpowatą. Są to poważne choroby, którym towarzyszą liczne dolegliwości, powodujące niejednokrotnie ogromne cierpienia, a nawet przedwczesną śmierć.
Ważne są regularne badania, np. badanie liczby krwinek wbc, które pozwolą wykryć ewentualne dodatkowe schorzenia. Podwyższone wbc czyli zbyt duża liczba białych ciałek krwi, może świadczyć o różnych zakażeniach, stanach zapalnych, uszkodzeniach tkanek, mocznicy, a nawet chorobach nowotworowych.

radiobc.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here