Specjalna karma do sterylizowanych kotów

Często mówi się o tym, że sterylizacja kotów może przyczyniać się do nadwagi i otyłości zwierząt.  Jednak przy stosowaniu odpowiedniej diety można uniknąć problemów z nadmiernym przybieraniem przez koty na wadze. Czy karma dla kota po sterylizacji to dobre rozwiązanie w takiej sytuacji? Dowiesz się tego z lektury naszego tekstu.

Sterylizacja coraz powszechniejsza

Sterylizacja kociaków przynosi wiele korzyści. Coraz częściej świadomi opiekunowie mruczków decydują się na poddanie swoich pupilków temu zabiegowi, który polega na przycięciu bądź podwiązaniu nasieniowodów lub jajników. Taki zabieg nie jest szczególnie skomplikowany i wykonuje się go w wielu klinikach weterynaryjnych, a korzyści z jego przeprowadzenia jest sporo. Dzięki sterylizacji zapobiega się niechcianym miotom, które z kolei wiążą się z dużą odpowiedzialnością za pojawiające się na świecie młode kociaki. W przypadku samców sterylizacja ogranicza ich agresywne zachowania i oznaczania terenu moczem. Taki zabieg pozwala też zapobiegać nowotworom prostaty czy jajników u kociaków. Jednak sterylizacja ma też swoje negatywne strony. Należą do nich choćby problemy z układem moczowym, a także szybsze przybieranie na wadze. Dlatego po wykonaniu takiego zabiegu zaleca się podaż specjalnej karmy dla kota po sterylizacji.

Duży wybór karmy

Na rynku kociej karmy znajdziemy wiele produktów specjalnego przeznaczenia. Producenci pożywienia dla kotów nie zapomnieli też o wysterylizowanych mruczkach. W sklepach zoologicznych dostępna jest zarówno sucha, jak i mokra karma dla kociaków, które zostały poddane temu zabiegowi. Ich opiekunowie mogą wybierać wśród wielu produktów, których skład został precyzyjnie dobrany, tak, aby zbilansowana zawartość składników odżywczych pokrywała specyficzne wymagania żywieniowe w tym szczególnym okresie. Jednocześnie w produktach tych kładzie się duży nacisk na zmniejszoną ilość kalorii przy jednakowej wielkości porcji, co pomaga uniknąć kociego głodu i związanych z tym frustracji.

Jakie składniki są istotne?

Generalnie jadłospis kotów po sterylizacji powinien charakteryzować się obecnością wysokogatunkowego białka oraz innych składników dobrej jakości. Takie znajdziemy zazwyczaj w suchej i mokrej karmie pochodzącej od renomowanych producentów. Jednocześnie warto mieć na względzie, że karma mokra ma niższą kaloryczność od tej suchej, bowiem duża część jej składu to po prostu woda. Specjalna mokra karma dla kota po sterylizacji pozwoli uniknąć nadmiernego przybierania na wadze, ale także – z uwagi na swoją wilgotność – zadba o układ moczowy zwierzaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here