Telewizor czy projektor – co wybrać?

Jeszcze do niedawna telewizor obecny był w niemal wszystkich domach. Dziś coraz więcej osób ma dylemat, czy nie lepszym rozwiązaniem okazałby się projektor. Co więc wybrać? Jakie są wady i zalety każdego z tych urządzeń? Jaki jest koszt obu opcji?

Telewizor – plusy i minusy

Choć telewizor wydaje się wariantem dla osób ceniących tradycję, obecne możliwości technologiczne nieco przeczą tej tezie. Nowoczesne modele to doskonałej jakości sprzęt o świetnym designie i wielu funkcjach – można na nim oglądać nie tylko telewizję, ale również korzystać z aplikacji czy gier. Smart TV, dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi, pozwala na przeglądanie internetu (np. stron www, serwisów VOD). Kupując dodatkowo głośniki mamy szansę stworzyć prawdziwe kino domowe. Zaletą telewizora jest też prosta, szybka obsługa, duża dostępność urządzeń, a także niższy koszt.

Telewizor przegrywa jednak z projektorem w kwestii rozmiarów. Wadą urządzenia  jest też gorsza mobilność.

Komu polecić można telewizor? Z pewnością osobom, którym zależy na oglądaniu programów i seriali telewizyjnych, transmisji sportowych czy kanałów informacyjnych w popularnych stacjach.

A może projektor?

Drugą opcją, na którą stawia coraz więcej osób, jest projektor. Podstawowym atutem tego urządzenia jest możliwość wyświetlania na ścianie lub specjalnym ekranie obrazu o bardzo dużych wymiarach. Dzięki temu efekt zbliżony jest do tego, który znamy z sal kinowych. Co więcej, sam sprzęt jest niewielki i lekki, zatem bez najmniejszego trudu można go przenosić w dowolne miejsce. Zaletą projektora jest również to, że uzyskany obraz jest znacznie mniej szkodliwy dla ludzkiego wzroku.

Należy jednak wspomnieć także o tym, że do korzystania z urządzenia konieczne jest zacienione pomieszczenie. Sama obsługa projektora również bywa bardziej skomplikowana niż w przypadku telewizorów.

Kto powinien zdecydować się na projektor? Na pewno wszystkie osoby, które uwielbiają urządzać, nawet w wieloosobowym gronie, seanse z ulubionymi filmami, serialami lub grami. Ogromnej wielkości ekran znacznie poprawia komfort oglądania.

Ile to kosztuje?

Oba typy urządzeń można kupić już za kilkaset złotych. Przy takim budżecie nie otrzymamy jednak sprzętu najwyższej jakości – lepsze modele projektorów kosztują od 900 do nawet 5000 złotych. Nieco mniej zapłacimy za telewizor, chociaż chcąc zapewnić sobie duży ekran (65 cali), trzeba liczyć się z ceną rzędu 3500 zł. Warto pamiętać, że w przypadku projektora niezbędny może być również zakup ekranu (ok. 200 zł) i dekodera (ok. 100 zł). Jak widać, jest to inwestycja, która często wymaga wielomiesięcznych oszczędności. Atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku braku pieniędzy na sprzęt RTV mogą okazać się pożyczki przez internet. Z opcji tej korzysta wielu klientów, chwalących sobie szybkość i bezproblemowość przebiegu całego procesu. Pożyczki przez internet to zastrzyk gotówki, który pozwala na dokonanie wymarzonego zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here