Zamki błyskawiczne są obecne wszędzie: ubrania, torby, walizki, portfele, łączenia elementów materiałowych, namioty. Jest to bardzo efektywny, niedrogi i trwały sposób łączenia wielu elementów. Historia tego rozwiązania sięga 2-giej połowy XIX wieku, kiedy to powstały pierwsze prototypy współczesnych zamków błyskawicznych. Wraz z rozwojem tych koncepcji powstało wiele innych, podobnych rozwiązań, które przyjęte zostały bardziej lub mniej pozytywnie. Znany współcześnie zamek błyskawiczny powstał dopiero w 1913 roku w Szwecji. Tak jak wiele wynalazków, tak i zamki błyskawiczne wykorzystywane były przede wszystkim dla celów militarnych: do mundurów, kombinezonów, płócien spadochronowych.
Pierwsze zastosowanie w ogólnym przemyśle nie dotyczyło jednak odzieży. Zamki wykorzystywano początkowo do woreczków oraz niektórych typów opakowań – z czasem dopiero zaczęto wdrażać ich zastosowanie do obuwia oraz odzieży.
Jak skonstruowane są zamki błyskawiczne?
Zamek błyskawiczny jest typem zapięcia, gwarantującym czasowe łączenie dwóch fragmentów płótna, tkaniny lub sukna. Jest to nowoczesna alternatywa dla guzików, zaczepów, zatrzasków i innych podobnych klasycznych łączeń. Powszechnie wykorzystywane są w odzieży, torbach, plecakach oraz wielu nieoczywistych elementach codziennego wyposażenia.
Żaden z Panów nie wyobraża sobie również rozporka bez zamków błyskawicznych!
Budowa zamków jest bardzo prosta. Są to dwa, komplementarne i zachodzące na siebie rzędy metalowych lub plastikowych drobnych elementów, które muszą do siebie przylegać. Mają one najczęściej strukturę ząbków. Po zaciągnięciu z użyciem suwaka ząbki z jednej strony kontaktują się trwale z ząbkami z drugiej strony i są dociskane do siebie. Ulegają one delikatnemu odkształceniu i wracają do pozycji rozprężonej przy wejściu w wolną przestrzeń drugiego rzędu – to doprowadza do zablokowania zamka w pozycji zamkniętej.
Kwestie techniczne dotyczące zamków błyskawicznych.
Nawet wydawałoby się najbardziej porządne zamki błyskawiczne do spodni mogą ulec wyeksploatowaniu. Wynika to z wielokrotnego powtarzania czynności zasuwania i rozsuwania zamka, zmęczenia materiału lub nieumiejętnego korzystania z nich. Doświadczenie pokazuje, że niektóre zamki błyskawiczne są wrażliwe na nieumiejętne i zbyt agresywne ich zamykanie oraz otwieranie. Dlatego też nie tyle jakość materiału, co sposób i rozkład sił podczas korzystania z zamka ma istotny wpływ na wytrzymałość tego typu łączeń.
Co parę lat warto ocenić zamki błyskawiczne w torbach, odzieży i butach i ewentualnie dokonać ich wymiany – jest to proste i niedrogie działanie!