Podstawą zdrowego trybu życia jest zdrowa zbilansowana dieta. Oznacza to, że powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze. Podstawą zdrowego odżywiania jest piramida żywieniowa, z której jasno wynika, że w codziennej diecie powinny być przede wszystkim produkty zbożowe wysokiej jakości, zwłaszcza kasze oraz pieczywo, tylko z mąki z pełnego przemiału. Do najzdrowszych kasz należy kasza jaglana – właściwości lecznicze i wartości odżywcze są powszechnie znane. Jest jednym z nieodłącznych elementów między innymi diety wegańskiej, bezglutenowej oraz różnych diet odchudzających.
Kolejną warstwę piramidy żywienia stanowią warzywa i owoce. Są przede wszystkim źródłem witamin, minerałów oraz błonnika. Codziennie powinno się spożywać około pięciu porcji warzyw lub owoców, w różnej formie, nawet soków, ale tylko tych stu procentowych, nie słodzonych.
Następna część piramidy to tłuszcze. Ich udział w dziennym bilansie nie powinien przekraczać 20 procent. Pochodzenie tłuszczów może być zwierzęce oraz roślinne. Tłuszcze najczęściej używane do smażenia czy też smarowania pieczywa. Ranking tłuszczów do smażenia zdecydowanie wygrywają tłuszcze nie przetworzone, pełnowartościowe, bogate w kwasy omega. Jednak powinno unikać się tego sposobu przyrządzania potraw.
Grupą produktów, których powinniśmy spożywać najmniej to cukry, które nie wpływają korzystnie na nasz organizm.
Jeśli zależy nam aby dieta dodatkowo pomogła nam zgubić zbędne kilogramy, to musimy przede wszystkim obniżyć kaloryczność spożywanych potraw. Odchudzające jedzenie, to przede wszystkim produkty, które poprawiają metabolizm organizmu.

portucale.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here