Zapalanie układu moczowego to dolegliwość, która dotyka najczęściej kobiet szczególnie narażone są te, które prowadzą aktywne pożycie seksualne. Zapalenie jest bardzo nieprzyjemną i bolesną dolegliwością, jego objawami są szczególnie silne bóle wywołujące pieczenie w okolicach intymnych podczas oddawania moczu, silne parcie na mocz ze skutkiem skąpego wypróżnienia, oraz bóle w dolnej partii brzucha. W przypadku gdy drobnoustroje przedostaną się do górnego odcinka układu moczowego mogą wystąpić także gorączki i wymioty. W każdym stadium zapalenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wprowadzenie leczenia, gdyż powikłania mogą być groźne (może dojść do powstania ropni w nerkach).
Diagnoza infekcji dróg moczowych jest łatwa i nie potrzebne jest wykonywanie dodatkowych badań, zdarza się jednak, że lekarz może zalecić wykonanie posiewu, by ustalić z jakim rodzajem bakterii mamy do czynienia. Podczas leczenia stosuje się środki farmakologiczne z substancją czynną taką jak: furazydyna, kotrimoksazol, trimetoprim lub ciprofloksacyna.
Jak poradzić sobie z zapaleniem układu moczowego (ZUM)?
Oprócz stosowania zaleconych przez lekarza preparatów jest też klika domowych sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami związanymi z zapaleniem. Do naturalnych sposobów stosuje się zioła, a przede wszystkim rumianek stosuje się go w postaci naparu dodawanego do kąpieli lub w formie naparu do picia. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Warto sięgnąć również po napary z właściwościami moczopędnymi, są to napary z szałwii i rumianku, ale także wywar warzywny z selera i pora. Należy też zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych oraz pościeli, ręczników i bielizny nie tylko swoich ale i partnera.
Aby zmniejszyć ryzyko powrócenia zapalenia warto wdrążyć w swoją dietę żurawinę może być w formie suszonych owoców bądź soków. Pozytywny wpływ ma też ziele z pokrzywy i natka pietruszki, które dostarczają wysoką ilość witaminy C, dzięki czemu mocz staje się kwaśny a bakterie nie namnażają się. Warto też zakładać luźną przewiewną bieliznę.

3pytania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here