Zespół Klinefeltera

Zespół Klinefeltera, inaczej zwany jest zespołem 47. Jest to wrodzona choroba, która występuje wyłącznie u mężczyzn w. Rozwija się ona jako konsekwencja obecność dodatkowego chromosomu X. Jest to jedna z najczęściej występujących zaburzeń chromosomowych u ludzi, a objawem tego schorzenia jest zbyt niski poziom testosteronu, a także wysoki poziom hormonów gonadotropowych LH i FSH. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-klinefeltera-skad-sie-bierze-ta-choroba-genetyczna/ 

Zespół Klinefeltera – czym dokładnie jest? 

Zespół Klinefeltera nazwany został również hipogonadyzmem hipergonadotropowym. Jest to choroba chromosomalna osoby która występuje jedynie u mężczyzn i chłopców. Może wpływać zarówno na rozwój fizyczny jak i intelektualny. Najczęściej dotknięte tym schorzeniem osoby są wyższe niż przeciętnie oraz cierpią na niepłodność. Objawami zespołu Klinefeltera w niektórych przypadkach są tak łagodne, że choroba nie jest zdiagnozowana aż do dojrzewania lub osiągnięcia dorosłości. 

Jakie są objawy zespołu Klinefeltera? 

Chłop teraz mężczyźni z taką chorobą zazwyczaj posiadają małe jądra, które produkują znacznie mniejszą ilość testosteronu. Testosteron jest to hormon, które kieruje męskim rozwojem seksualnym zarówno przed urodzeniem, jak i w okresie dojrzewania. 

Bez odpowiedniego leczenia niedobór testosteronu może doprowadzić do opóźnienia lub niepełnego dojrzewania, powiększenia piersi, zmniejszenia masy mięśniowej, zmniejszenia gęstości kości i zmianie ilości włosów na twarzy i ciała, w wyniku zmniejszonej produkcji hormonów pojawia się też niepłodność. U niektórych mężczyzn występuje wnętrostwo lub otarcie cewki moczowej na spodzie penisa. 

Zatem objawami zespołu Klinefeltera są: 

  • ponad przeciętny wzrost
  • małe jądra
  • kobieca sylwetka
  • słabo rozwinięte mięśnie
  • długie kończyny górne i dolne
  • brak owłosienia na twarzy i słabe owłosienie reszty ciała
  • męskie piersi – ginekomastia 

Leczenie zespołu Klinefeltera 

Zespół Klinefeltera jest chorobą genetyczną wrodzoną, zatem nie ma możliwości jej wyleczenia. Postępowanie terapeutyczne sprowadza się do uzupełnienia deficytów hormonalnych oraz podawania testosteronu. Co więcej chorzy są powstałym okiem specjalistów a przede wszystkim pod kątem rozwoju chorób serca i cukrzycy, a w razie potrzeby stworzenia te są w odpowiedni sposób leczone.

Zobacz też: http://cinnabon.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne-czym-jest-i-jakie-sa-jego-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here