Anemia, inaczej niedokrwistość zazwyczaj spowodowana jest niedoborem żelaza. Do anemii dochodzi wtedy, gdy we krwi ilość czerwonych krwinek jest poniżej normy oraz dodatkowo zmniejszeniu uległo stężenie hemoglobiny.
W takiej sytuacji wszystkie komórki i tkanki, nie są odpowiednio dotlenione, co z kolei sprawia, że organizm nie funkcjonuje tak jak trzeba. Czasami może nawet dojść do niewydolności niektórych narządów.
Mimo, że niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną, czasami jednak nie jest to jedyny powód. Istnieje również anemia, która wywołana jest niedoborem witaminy B12. W przypadku tej anemii czerwone krwinki są bardzo duże, a do tego mniej wydolne i żyją przez krótszy okres czasu.
Co się dzieje w naszym organizmie, gdy brakuje żelaza lub witaminy B12?
Gdy, przyczyną anemii jest niedobór żelaza, możemy zaobserwować u siebie takie objawy, jak: ciągłe zmęczenie, senność, duszność, bladość skóry czy przyspieszone bicie serca. Mniej typowymi objawami są wypadające włosy, bóle głowy, kruchość paznokci czy ciągłe uczucie zimna, nie znaczy to jednak że one nie występują.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z niedoborem witaminy B12, oprócz klasycznych objawów anemii, czyli: przemęczenia, duszności i palpitacji serca, możemy zaobserwować u siebie: zaparcia, bóle brzucha, biegunki, spadek masy ciała czy utrata smaku. Gdy niedobór witaminy B12 jest długotrwały, dochodzi do zaburzeń neurologicznych. Mowa tutaj o: mrowieniu, drętwieniu rąk albo nóg, niepewnym chodzie, problemach z pamięcią, ze wzrokiem, zawrotach głowy.
Przeczytaj też: http://cinnabon.pl/co-sprawia-ze-cholesterol-jest-podwyzszony/
Jak zdiagnozować brak żelaza lub witaminy B11?
Aby dowiedzieć się, czy niedobór żelaza lub witaminy B12 nas dotyczy, należy wykonać badanie krwi. Następnie należy udać się z nimi do lekarza. Najważniejszym parametrem tego badania jest liczba czerwonych krwinek, stężenie hemoglobiny oraz wskaźnik hematokrytu. Dzięki niemu wiemy, jaki procent krwi stanowią erytrocyty. Kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia jest poziom ferrytyny. Ferrytyna informuje nas o tym, jaki mamy zapas żelaza w organizmie.
Uzupełnianie niedoborów żelaza i witaminy B12
Pierwszym krokiem, by pozbyć się anemii jest zmiana diety. Powinna być ona zbilansowana i zdrowa. Rodzajów żelaza jest dwa, hemowe i niehemowe. Dla nas bardziej wartościowe jest żelazo hemowe, które pochodzi z produktów zwierzęcych. Dlatego powinniśmy spożywać mięso, najlepiej wołowe. Do tego warzywa, takie jak: brokuły, fasola, papryka, kapusta, buraki oraz produkty z pełnego ziarna i kasze.
W przypadku witaminy B12 nie jest tak łatwo, ponieważ jeżeli jej niedobór jest długotrwały, najlepszym rozwiązaniem jest podanie zastrzyków z tą właśnie witaminą.
Źródło: https://www.alandis.pl/