Cera trądzikowa u kobiety dojrzałej

Trądzik to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatki. Wypryski pojawiają się również u osób dorosłych, nawet po 30 roku życia. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ w przypadku cery dojrzałej, walka z nimi jest trudna i wymaga kompleksowych działań.

Zmiany trądzikowe u nastolatków nie są niczym niezwykłym. Nie są niestety przyjemne dla młodego człowieka, nieodłącznie wiążą się z procesem dorastania i powstająca w tym okresie burzą hormonalną. Prawdziwym problemem są zmiany trądzikowe nieustępujące z wiekiem, bądź nawracające ponownie około trzydziestki. Krosty i wypryski na cerze dojrzałej są trudne nie tylko do ukrycia, ale również trudne do wyleczenia.

Trądzik u dorosłych, czyli…

Są to zmiany o charakterze zapalnym i najczęściej pojawiają się na brodzie, linii żuchwy i dolnych częściach policzków. Rzadziej dotykają za to dorosłych mężczyzn, tylko 3% panów.

Statystyki mówią, że coraz częściej problem dotyczy kobiet i sięga aż 12% pań. Taki „opóźniony trądzik” wyglądem przypomina zmiany skórne te występujące u nastolatków, jednak cechuje go przewlekły charakter, a jego całkowite wyleczenie zazwyczaj wymaga pomocy dermatologa i specjalistycznych leków.

Przyczyny trądziku u dorosłych

O ile trądzik młodzieńczy to zazwyczaj efekt burzy hormonów, o tyle zaburzenia hormonalne rzadko stają się przyczyną wystąpienia wyprysków w wieku dojrzalszym. W wieku dorosłym dziele się tak w bardzo znikomej liczbie przypadków. Specjaliści z klinik dermatologicznych zajmujących się w zwalczaniem problemów z cerą szacują, że są one przyczyną niedoskonałości skóry u mniej niż 10% kobiet.

Powodów powstawania trądziku nie da się wskazać jednoznacznie i u każdego mogą być inne, ale obserwacje i badania mogą wyszczególnić szereg czynników sprzyjających jego występowaniu. Zdecydowanie częściej dotyka on kobiet, które odstawiły tabletki antykoncepcyjne lub zaczęły je przyjmować w młodym wieku. Krótki, niewystarczający sen, szybkie tempo życia i nadmiar stresu dodatkowo nasilają produkcję łoju, zwiększając szansę na wystąpienie trądziku obciążając cerę.

Dlatego kłopoty ze zmianami skórnymi często mają kobiety bardzo aktywne zawodowo. Czynnikiem podwyższonego ryzyka jest także zła dieta. Chociaż często za wypryski obwinia się mleczną czekoladę, okazuje się, że choć nie bardzo służy ona cerze, nie jest ona też głównym winowajcą.

Poziom insuliny we krwi zaburzają inne produkty wysoko przetworzone, zwłaszcza tłuste i ostre fast foody, które w konsekwencji zwiększają łojotok. Zanieczyszczone powietrze, nadmiar słońca i brak odpowiednich filtrów UV, stosowanie kosmetyków niedobranych do potrzeb cery, a w końcu używki również mogą spotęgować problem.

Kosmetyki do cery trądzikowej – co stosować, czego unikać?

Podczas pielęgnacji skóry ze skłonnościami trądzikowymi należy unikać oczyszczania jej samą wodą, zwykłym mydłem bądź silnymi preparatami zawierającymi alkohole, które mogą wysuszać skórę. Zwyczajne mydło może uszkodzić płaszcz lipidowy skóry, lepiej więc wybierać więc odpowiednie płyny, bądź delikatne żele myjące.

Kosmetyki nie powinny być mocno perfumowane czy zawierające dużą ilość barwników, ale dobrze, aby w ich składzie znalazły się kwas glikolowy bądź salicylowy. Można sięgnąć także po środki pielęgnacyjne zawierające składniki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (np. zawierające kwas azelainowy). Usuwanie martwego naskórka i odblokowywanie zatkanych porów za pomocą peelingów również może okazać się pomocne (w ich składzie może znaleźć się na przykład kwas migdałowy lub glikolowy).

Cera trądzikowa u kobiety dojrzałej

Pamiętaj jednak, że nie mogą być mocne, aby nie podrażniać zmian skórnych. Pozytywne działanie mają także kremy wzbogacone o retinol i te zawierające witaminę C. Mają one dwojakie działanie: nie tylko niwelują problemy z trądzikiem, ale także spowalniają proces starzenia skóry.

Odwiedź dermatologa

Mimo że oferta kosmetyków przeciwtrądzikowych dla cer po 20 roku życia jest bogata, domowe sposoby nie zawsze wystarczą podczas walki z wypryskami – na szczególnie uporczywe zmiany skórne nie pomogą nawet najlepsze kremy, jeśli problem leży głębiej.

Kiedy środki dostępne bez recepty i odpowiednia dieta nie dają pożądanego efektu, należy skontaktować się z dermatologiem. Lekarz wykona niezbędne badania i może zalecić stosowanie farmakoterapii doustnej, bądź zapisać preparaty zawierające antybiotyki do stosowania miejscowo na zmiany skórne.

Dorosłe kobiety rozpoczynające walkę z trądzikiem muszą liczyć się z tym, że nie będzie to łatwe, a sam proces jest długotrwały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here