Dla tych turystów, którzy szukają pięknych miejsc i historycznych ciekawostek, idealnym celem wycieczki będą Chęciny. To spokojne miasto leżące w pobliżu Kielc to moc atrakcji i zabytków, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują ruiny potężnego zamku.
Wzniesiony na przełomie XIII i XIX wieku zamek w Chęcinach to wyjątkowa budowla. Wiadomo, że w dawnych czasach zamek ten był miejscem ważnych spotkań oraz wydarzeń, które miały istotny wpływ na dzieje państwa polskiego. Rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, uchodził za jedną z najważniejszych warowni polskich w okresie średniowiecza.
Kto w czasie wycieczki po województwie świętokrzyskim odwiedzi Chęciny, ten na brak mocnych wrażeń narzekać nie będzie. Tutejsze zabytki, a wśród nich potężny zamek, na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Ta potężna twierdza stała się nie tylko miejscem przechowywania skarbca koronnego, ale też siedzibą królewskich rodzin. Wśród najważniejszych lokatorek chęcińskiego zamku znalazła się królowa Bona, gościła tu jednak i Adelajda – druga żona Kazimierza Wielkiego.
Potężny zamek w Chęcinach miał się doskonale do XVII wieku, jednak wojny ze Szwedami sprawiły, że już w XVIII stuleciu zaczął on popadać w ruinę. Dziś zamek ten jest trwałą ruiną, a dzięki ostatniej rewitalizacji spacer po terenie zamkowych ruin staje się przyjemnym doświadczeniem dla każdego turysty – nie tylko dla miłośników historii. Zamkowe wieże to przecież wspaniałe punkty widokowe, z których można podziwiać niezwykle malownicze okolice Chęcin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here